Modernizacja niewykorzystanych lokali i pustostanów w Rudzie Śląskiej przyniesie 22 nowe mieszkania komunalne

W Rudzie Śląskiej, nieopodal Katowic, planuje się transformację dawnych niewykorzystanych lokali użytkowych oraz opuszczonych budynków w nowoczesne mieszkania komunalne. To inicjatywa miejska, która przewiduje stworzenie 22 takich mieszkań. Pierwsze trzy z nich już zostały ukończone i oczekują na nowych mieszkańców. Finansowanie projektu pochodzi zarówno z miejskiego budżetu jak i ze środków zgromadzonych w ramach „Funduszu Dopłat” prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

12 z zaplanowanych 22 mieszkań powstanie dzięki dofinansowaniu z „Funduszu Dopłat”. Na ten cel miasto otrzymało blisko 2,2 mln zł, a z miejscowego budżetu przeznacza dodatkowe ponad 0,5 mln zł. Dzięki tym funduszom, pierwsze trzy mieszkania powstały już przy ulicy Potyki w Bykowinie. Do końca bieżącego roku planowane jest stworzenie kolejnych dwóch mieszkań przy ulicy Sobieskiego i jeszcze siedmiu przy ulicy Sienkiewicza w Wirku. Prace przy tych ostatnich mają zakończyć się w 2024 roku.

Przez kolejne miesiące, jeszcze w tym roku, planowana jest przebudowa i modernizacja pustostanów znajdujących się w miejskich budynkach komunalnych. Dzięki temu powstanie dodatkowo 10 nowych mieszkań. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie około 800 tys. zł, które zostaną pokryte całkowicie z budżetu miasta.

Stworzone w ten sposób mieszkania zostaną włączone do miejskiego zasobu mieszkaniowego. Zostaną przydzielone dla oczekujących na mieszkanie, a także będą dostępne jako lokale socjalne. Do końca tego roku liczba nowych mieszkań komunalnych wzrośnie o 52 lokale.

Koszt całej inwestycji wynosi blisko 19,5 mln zł. Liczba rodzin czekających na mieszkanie komunalne w Rudzie Śląskiej wynosi obecnie 918.