Manipulacje handlowe w Bielszowicach. Spotkanie z firmą zakończone długiem

Dom Kultury w Bielszowicach stał się miejscem niecodziennego wydarzenia, które miało miejsce w piątek 8 września. Wydarzenie to, zorganizowane przez jedno z przedsiębiorstw z Przeźmierowa, skupiało na sobie uwagę seniorów, którym obiecano bezpłatne badanie wzroku. W trakcie oczekiwania na specjalistę miało miejsce losowanie nagród. Aby potwierdzić wygraną, seniorzy musieli okazać dowód osobisty i złożyć podpis na specjalnym dokumencie. Jak się później okazało, razem z nagrodami, firmą dostarczyła również dokumenty dotyczące harmonogramu rat, które łącznie wynosiły ponad 15 tysięcy złotych.

Choć sprawa została zgłoszona do rzecznika praw konsumenta oraz policji, interweniujące służby były bezradne. Pomimo pozornie nieetycznego działania firmy, wszystko odbywało się w pełni legalnie – wystarczyło tylko dokładnie przeczytać umowy przed ich podpisaniem. Dom Kultury jedynie udostępnił swoje pomieszczenia firmie, która działała zgodnie z przepisami prawa – stwierdził asp. Szt. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

Zatem co powinny zrobić osoby, które podpisały umowy bez dokładnego zapoznania się z ich treścią? Warto przede wszystkim pamiętać, że konsument ma prawo wycofać się z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w ciągu 14 dni, bez konieczności podawania przyczyny – to tzw. prawo do namysłu.