Komenda Policji w Rudzie Śląskiej intensyfikuje działania na rzecz bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych

Już od wczesnych godzin porannych, funkcjonariusze drogówki z Komendy Policji w Rudzie Śląskiej będą realizować operację nazwaną „Bezpieczne przejścia”. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z dróg, szczególnie w obszarach przejść dla pieszych. Policjanci będą monitorować i reagować na nieprawidłowe zachowania zarówno kierowców, jak i pieszych, a także przypominać o konsekwencjach niewłaściwego stosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

W najbliższy wtorek, stróże prawa będą aktywnie obecni w terenie, skrupulatnie obserwując działania kierowców i pieszych. W ostatnim czasie, w granicach naszego miasta zanotowano wiele potrąceń pieszych, które miały miejsce w pobliżu oznakowanych przejść, co jest szczególnie niepokojące. Tylko dzisiaj rano doszło do kolejnego takiego incydentu na przejściu dla pieszych przy ulicy Oświęcimskij.

Pragniemy przypomnieć, że najczęściej zdarzającymi się wykroczeniami na drodze, za które odpowiedzialni są kierowcy samochodów, motocykli oraz piesi, są:

– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, również podczas skręcania w boczną ulicę,
– niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
– ignorowanie znaków drogowych,
– wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i tuż przed nimi,
– omijanie pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszego,
– przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu lub zza przeszkody, włącznie z wtargnięciem na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd,
– przechodzenie poza wyznaczonym przejściem dla pieszych,
– jazda wzdłuż przejścia dla pieszych oraz po chodniku.

Podczas trwania operacji „Bezpieczne przejścia”, policjanci będą również kontrolować stan trzeźwości kierowców, prawidłowość parkowania w okolicach skrzyżowań, przestrzeganie limitów prędkości oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa.