Komenda Miejska Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej przenosi się do nowo wybudowanej, nowoczesnej strażnicy

Budowa nowej siedziby dla Komendy Miejskiej Straży Pożarnej (KM PSP) w Rudzie Śląskiej została zakończona. Dziś miało miejsce uroczyste otwarcie tej nowoczesnej strażnicy, którą sfinansowano z budżetu państwa. W tym nowym obiekcie ma znaleźć miejsce pracy prawie 100 strażaków.

Strażnica, która znajduje się przy ulicy Piotra Niedurnego, rozpościera się na działce o powierzchni niemal 1,3 ha. Grunt pod budowę strażnicy został pozyskany przez KM PSP w Rudzie Śląskiej od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w grudniu 2021 roku. Nowa lokalizacja komendy, na działce o powierzchni 12 743 m2, która leży w samym centrum Rudy Śląskiej, ma zastąpić dwie obecnie funkcjonujące jednostki ratowniczo-gaśnicze. Strażacy są przekonani, że lokalizacja tej komendy i jednostki umożliwi szybki i bezpieczny dojazd do wszystkich zdarzeń na terenie obszaru chronionego przez KM PSP w Rudzie Śląskiej.

Decyzję o przyznaniu środków na wybudowanie nowej siedziby Komendy Miejskiej PSP wraz z jednostką ratowniczo-gaśniczą w Rudzie Śląskiej ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w rudzkim magistracie w grudniu 2021 roku. Uroczyste położenie kamienia węgielnego pod budowę miało miejsce 3 lutego 2023 roku.

Nowy obiekt strażnicy, który ma powierzchnię użytkową wynoszącą około 3 400 m2, został zbudowany zgodnie z najnowszymi standardami ekologicznymi i energetycznymi. Wyposażono go między innymi w instalację fotowoltaiczną, która ma pomóc obniżyć koszty energii elektrycznej. Na parterze znajduje się hala garażowa na osiemnaście pojazdów, Stanowisko Kierowania KM PSP oraz szereg innych pomieszczeń i stanowisk takich jak szatnie, stanowisko do mycia pojazdów, serwerownia czy sala operacyjna. Na pierwszym piętrze umiejscowione są biura dla kierownictwa i pracowników, pokoje do wypoczynku, sala wielofunkcyjna i wiele innych pomieszczeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jednostki. Dodatkowo na terenie strażnicy wybudowano wieżę do suszenia węży.

Nowy budynek zastąpi stare obiekty, które były użytkowane przez Komendę Miejską PSP w Rudzie Śląskiej, a które zbudowano na początku XX wieku. Biorąc pod uwagę uszkodzenia, jakie powstały w wyniku wieloletniego użytkowania tych budynków, nowa strażnica spełnia wszystkie oczekiwania dotyczące współczesnych jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej. W uroczystości udział wzięli m.in.: prezydent Rudy Śląskiej – Michał Pierończyk, senator X kadencji – Dorota Tobiszowska, st. bryg. mgr Andrzej Małysiak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej i nadbryg. Krzysztof Hajduk, zastępca komendanta głównego PSP. Premier Mateusz Morawiecki nie był obecny na uroczystości, ale Dorota Tobiszowska odczytała list od niego.

Środki na budowę nowej strażnicy pochodziły z budżetu państwa na 2023 rok oraz z rezerwy premiera na 2022 rok. Na ten cel przeznaczono łącznie 40 mln zł. Za tę pomoc dziękował prezydent Rudy Śląskiej – Michał Pierończyk.

Do końca bieżącego roku strażacy mają zakończyć przeprowadzkę do nowej siedziby.