Kierowcy w Rudzie Śląskiej na celowniku policji podczas akcji "Prędkość"

W środę w Rudzie Śląskiej odbyła się akcja kontrolna zatytułowana „Prędkość” mająca na celu sprawdzenie przestrzegania limitów szybkości przez kierowców. Rozliczenie działań policyjnych nie jest optymistyczne – służby ujawniły aż 112 wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości, co skutkowało nałożeniem 99 mandatów karnych.

Akcja „Prędkość” miała miejsce na terenie całego województwa śląskiego, obejmując zarówno obszary miejskie, jak i trasy szybkiego ruchu, sąsiedztwo przejść dla pieszych, czy strefy ograniczone do 30 km/h. Jak mówi sierżant sztabowy Mateusz Pandzioch z Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej, funkcjonariusze cały dzień monitorowali zachowanie kierowców, zweryfikowali 112 przypadków przekroczenia prędkości i nałożyli 99 mandatów.

Akcja miała również inne cele – zwiększenie świadomości o zagrożeniach płynących z nadmiernej prędkości. Niebezpieczeństwo związane z szybką jazdą dotyczy nie tylko samych kierowców, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Jednakże jak się okazało, dla niektórych kierowców konsekwencje przekroczenia prędkości były odczuwalne nie tylko na drodze, ale i w portfelach. Największym przestępcą okazał się być kierowca, który pomimo strefy ograniczonej do 30 km/h, poruszał się z prędkością 71 km/h. Został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych oraz 11 punktami karnymi.