Denaturat zbiera żniwa na Śląsku. Zmarło już 13 osób

Alkohol metylowy, który znajduje się w denaturacie sprzedawanym legalnie w sklepach, spowodował śmierć już 13 osób. Tyle osób zmarło po jego wypiciu w samym województwie śląskim. Na szczęście odpowiednie organy już zainteresowały się tą sprawą, a sanepid postanowił wycofać środek ze sprzedaży.

Nie żyją mieszkańcy kilku miejscowości województwa śląskiego

Osoby, które zmarły z powodu wypicia alkoholu metylowego to mieszkańcy m.in. Chorzowa i Bytomia. Oprócz tego wśród zmarłych znajdują się również osoby z powiatu częstochowskiego, a także kłobuckiego. Łącznie zmarło już 13 osób. Jak podaje jeden z państwowych inspektorów sanitarnych w województwie śląskim, powodem śmierci wszystkich osób jest spożycie alkoholu metylowego. Oprócz kilkunastu osób zmarłych, kilka osób znajduje się w szpitalu w ciężkim stanie.

Według najnowszych wiadomości z każdym kolejnym dniem przybywa osób, które padły ofiarami alkoholu metylowego. Podobne przypadki odnotowywane są w innych częściach na południu Polki, o czym więcej np. na łódzkim portalu regionalnym TwojaLodz.pl.

Trucizna w postaci alkoholu metylowego

W związku z ostatnimi wydarzeniami po spożyciu alkoholu metylowego przypomnijmy, że metanol sam w sobie jest trucizną. Jest to substancja, która w konsekwencji może być nawet śmiertelna. Już nawet pół kieliszka wódki może spowodować trwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Jest to ilość alkoholu metylowego mniej więcej od 4 do 15 mililitrów. Oprócz tego jeden kieliszek wódki, a więc około 30 mililitrów wódki może spowodować śmierć. Jest to więc naprawdę niewielka ilość, które może po prostu spowodował zgon. Obecnie sanepid prowadzi czynności wyjaśniające całą sprawę.