Pomimo przeprowadzonych przez lata wielu prac badawczych i eksperymentów naukowych, nie udało się stworzyć substytutu dla tak cennego płynu, jakim jest krew. Każdego dnia, liczba pacjentów, którzy potrzebują transfuzji krwi po przebytych wypadkach, przeprowadzanych przeszczepach czy też podczas leczenia chorób nowotworowych, jest ogromna. To skłania stacje krwiodawstwa do organizowania regularnych zbiórek krwi oraz zaapelować do społeczności o jej oddawanie.
Możliwość oddania krwi ma każdy, kto jest w wieku od 18 do 65 lat, waży minimum 50 kilogramów i posiada dobre zdrowie. Proces donacji trwa zaledwie 10 minut, a jedna dawka może uratować życie nawet trzem osobom. Dodatkowo, jednorazowo pobrana ilość krwi stanowi jedynie 8% całkowitej puli tego cennego płynu w organizmie człowieka, dzięki czemu nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.
Krew pełna może być oddana maksymalnie sześciokrotnie w ciągu roku przez mężczyznę i czterokrotnie przez kobietę. Konieczne jest zachowanie co najmniej 8-tygodniowego odstępu między kolejnymi donacjami. Zabieg pobierania krwi jest realizowany za pomocą jednorazowych narzędzi medycznych, a krew jest przechowywana w specjalnym pojemniku z płynem konserwującym. Ważne jest również, aby przed oddaniem krwi spożyć lekki posiłek.