Żwirek drewniany dla kota. Czy wiesz, czemu jest najlepszy dla kociąt?

Choć żwirek dla kota jest produktem, którym trudno się ekscytować, jego wybór jest bardzo ważny dla zdrowia kota. Mogłoby się wydawać, że wybór wśród kilku rodzajów żwirku nie będzie miał większego znaczenia, jednak konsekwencje niewłaściwego zakupu mogą być naprawdę poważne. Każdy typ żwirku ma swoje wady i zalety – w sklepach znajdziesz już żwirki dla kotów długowłosych, ekologiczny z surowców odnawialnych, czy pochłaniający zapachy. Czy wiesz jednak, że niektóre rodzaje żwirku mogą być niebezpieczne dla kociąt?

Żwirek zbrylający – czemu może być niebezpieczny dla niektórych kotów

Choć zdaniem większości opiekunów kotów żwirek niezbrylający jest mniej wygodny, ułatwia jednak znacząco sprzątanie kuwety. Nie każdy wie, że żwirek niezbrylający, a szczególnie drewniany żwirek niezbrylający ma też inną, niezwykle ważną zaletę. Sprawdzi się on w przypadku właścicieli kotów, które mają skłonność do podjadania żwirku. Choć mogłoby się wydawać, że zawartość kuwety dla kota, kociej toalety nie powinna zostać potraktowana w kategoriach przekąski, niektóre koty, zwłaszcza młodsze, czasami zjadają żwirek. W przypadku kociąt to zachowanie wynika z ciekawości świata i powinno zniknąć z wiekiem, jeżeli żwirek je kot dorosły, konieczna jest wizyta u behawiorysty. Popularne żwirki bentonitowe są wtedy surowo zabronione. Granulki tworzą w przewodzie pokarmowym glinianą masę, która stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Drewniany żwirek kontra żwirek silikonowy – który będzie lepszy dla małego kotka?

Żwirek niezbrylający to jednak nie tylko żwirek drewniany. Żwirki silikonowe, znane z charakterystycznych, przezroczystych kryształków, też należą do grupy żwirków niezbrylających. Żwirek silikonowy jest też bardzo wydajny i choć nie jest to może najważniejsze – bardzo elegancko prezentuje się w kuwecie.

W tym przypadku jednak żwirek drewniany dla kota też będzie mieć przewagę. Jest wykonany z włókien roślinnych, a nie krzemionki, dlatego jest bezpieczniejszy dla Twojego kota.

Czy wszystkie żwirki drewniane będą odpowiednie dla kociąt? Drewniany żwirek zbrylający kontra niezbrylający

Nie każdy wie, że żwirek drewniany występuje w wersji zbrylającej i niezbrylającej. Drewniany żwirek zbrylający to dla wielu opiekunów idealny żwirek: ma przyjemny zapach, łatwo jest usunąć nieczystości przy pomocy łopatki, a duża część tego typu produktów nadaje się na kompost.

Niezbrylający żwirek drewniany dla kota będzie jednak bardziej odpowiedzialnym wyborem dla opiekuna kociaka. Zbrylanie nie ma wpływu na to, jak wydajnie pochłaniane są nieprzyjemne zapachy, jest to też kompostowalny żwirek. Jest on też używany poza kuwetą, często wybiera się go jako podłoże klatki gryzoni!

Każdy żwirek, który zbryla, będzie bardziej ryzykownym wyborem, niż zwykły żwirek niezbrylający. Formuła produktu nie ma wpływu na pochłanianie zapachu.

Wielu opiekunów preferuje żwirki zbrylające – wybieranie grudek łopatką jest po prostu wygodne. Zdrowie pupila jest jednak najważniejsze. Kiedy maluch podrośnie, nadejdzie czas, by sprawdzić inne żwirki.