Znaczek pocztowy ukazujący Rudę Śląską jako nowość dla filatelistów

Podczas ostatniej wystawy filatelistycznej, mającej swoje miejsce na polskim podwórku, miłośnicy znaczków pocztowych mieli okazję podziwiać różnorodne kolekcje. Zbiory te pochodziły od najbardziej renomowanych kolekcjonerów z całego świata, w tym z Polski, USA, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jednym z ciekawych eksponatów była prezentacja Jana Nowakowskiego, która obejmowała globalną kolekcję latarni morskich. Niezwykle interesujące były informacje na temat tzw. latarniowców – statków służących jako latarnie morskie w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla żeglugi, jedna z nich stała na Morzu Bałtyckim w latach 1919-1939. Zwycięzcą tegorocznego Grand Prix został Jacek Kosmala z Warszawy, który zaprezentował ekspozycję o nazwie „Komunikacja lotnicza na ziemiach polskich 1914-1939” w Klasie Mistrzowskiej.

Jednym z najważniejszych punktów tejże filatelistycznej uroczystości było wprowadzenie specjalnego znaczka pocztowego. Ten unikalny znaczek prezentował grafikę Stacji Biblioteki w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Dodatkowo, na cześć tego wydarzenia, wprowadzono do obiegu kopertę Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), z grafiką przedstawiającą przykładową wystawę filatelistyczną. Tego samego dnia, 23 września, wydano także kartę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, która zawierała rysunek Nike z Samotraki, znajdującej się na statuetce „Prymus” – nazywanej filatelistycznym Oscarem. Kartka ta prezentowała także ilustrację architektury Rudy Śląskiej.

Za stworzenie projektu znaczka odpowiada Agnieszka Sancewicz. Sprzedawany jest on w arkuszach, gdzie każdy składa się z 5 znaczków i jednej przywieszki. Cena jednego znaczka wynosi 3,90 zł. Znaczek został wyemitowany w nakładzie 135 000 sztuk, z czego 30 000 sztuk jest bez perforacji.