Podczas ostatniej wystawy filatelistycznej, mającej swoje miejsce na polskim podwórku, miłośnicy znaczków pocztowych mieli okazję podziwiać różnorodne kolekcje. Zbiory te pochodziły od najbardziej renomowanych kolekcjonerów z całego świata, w tym z Polski, USA, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji. Jednym z ciekawych eksponatów była prezentacja Jana Nowakowskiego, która obejmowała globalną kolekcję latarni morskich. Niezwykle interesujące były informacje na temat tzw. latarniowców – statków służących jako latarnie morskie w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla żeglugi, jedna z nich stała na Morzu Bałtyckim w latach 1919-1939. Zwycięzcą tegorocznego Grand Prix został Jacek Kosmala z Warszawy, który zaprezentował ekspozycję o nazwie „Komunikacja lotnicza na ziemiach polskich 1914-1939” w Klasie Mistrzowskiej.
Jednym z najważniejszych punktów tejże filatelistycznej uroczystości było wprowadzenie specjalnego znaczka pocztowego. Ten unikalny znaczek prezentował grafikę Stacji Biblioteki w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Dodatkowo, na cześć tego wydarzenia, wprowadzono do obiegu kopertę Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), z grafiką przedstawiającą przykładową wystawę filatelistyczną. Tego samego dnia, 23 września, wydano także kartę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, która zawierała rysunek Nike z Samotraki, znajdującej się na statuetce „Prymus” – nazywanej filatelistycznym Oscarem. Kartka ta prezentowała także ilustrację architektury Rudy Śląskiej.
Za stworzenie projektu znaczka odpowiada Agnieszka Sancewicz. Sprzedawany jest on w arkuszach, gdzie każdy składa się z 5 znaczków i jednej przywieszki. Cena jednego znaczka wynosi 3,90 zł. Znaczek został wyemitowany w nakładzie 135 000 sztuk, z czego 30 000 sztuk jest bez perforacji.