Zimowe nawałnice utrudniają ruch na drogach województwa śląskiego

Przybyła zima ze swoimi urokami i niedogodnościami w dniu 28 listopada. Jak przewidzieli synoptycy, już od wczesnych godzin porannych, województwo śląskie zmaga się z intensywnymi opadami śniegu. Choć na drogach jest trudno, to jednak nie można jeszcze mówić o sytuacji beznadziejnej. Kierowcy powinni jednak zachować szczególną ostrożność i zwolnić, głównie z powodu ograniczonej widoczności, a niekoniecznie z powodu śniegu pokrywającego jezdnie. Czołowe trasy w regionie są przejezdne i dobrze utrzymane.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w poniedziałek 27 listopada ostrzeżenie o silnych opadach śniegu dla centralnej i południowej części województwa śląskiego. Opady o umiarkowanym natężeniu zapowiadane są między innymi dla takich miast jak Katowice, Bytom, Gliwice, Piekary Śląskie czy Sosnowiec. Prognozuje się tam przyrost warstwy śniegu miejscami do 10 cm.

Jak informuje IMGW, na terenie Żywiecczyzny, w Bielsku-Białej oraz powiatach bielskim, cieszyńskim i pszczyńskim, opady śniegu o umiarkowanym natężeniu mogą spowodować stopniowy wzrost pokrywy śnieżnej do około 15 cm. W Czeladzi i Sosnowcu sytuacja jest nieco skomplikowana. Śnieg pokrywa drogi, a szczególnie ryzykowne są drogi osiedlowe i poboczne. Główne arterie komunikacyjne są przejezdne.

W Bytomiu główne drogi zostały odśnieżone, podobnie jak chodniki. Natomiast w Rudzie Śląskiej panuje krytyczna sytuacja, zwłaszcza na drogach osiedlowych, które nie zostały jeszcze odśnieżone. Warunki jazdy są tam złe. Pociągi na trasie Gliwice – Katowice kursują zgodnie z planem i przyjeżdżają na czas, co świadczy o tym, że kolejarze byli przygotowani na zimowe trudności.

Synoptycy przewidują na wtorek duże zachmurzenie dla całego województwa śląskiego. Maksymalna temperatura wahania się od -1 do 1 stopnia Celsjusza, a w rejonach podgórskich będzie wynosić od -2 do 0 stopni, zaś wysoko w Beskidach od -4 do -2 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wschodni skręcający na północno-wschodni, wieczorem na północny. Na wyżynach wiatr będzie dość silny, porywisty, południowo-zachodni, a po południu osłabnie do umiarkowanego i skręci na zachód, wieczorem na północno-zachód.

Podczas nocnej prognozy dla wtorku przewiduje się całkowite zachmurzenie z przejaśnieniami oraz opady śniegu. W południowej części województwa przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 4 cm do 7 cm. Minimalna temperatura wyniesie od -7 do -4 stopni, w rejonach podgórskich od -9 do -6 stopni, a wysoko w Beskidach od -13 do -10 stopni.

Według IMGW, prognoza na środę, 29 listopada, przewiduje na początku dnia duże i całkowite zachmurzenie, które po południu zmniejszy się do umiarkowanego. Maksymalna temperatura wyniesie od -5 do -2 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich od -7 do -4 stopni. Wysoko w Beskidach będzie od -9 do -7 stopni. Wiatr początkowo umiarkowany i porywisty, północno-zachodni, później stopniowo słabnący i skręcający na południowo-zachodni. Na wyżynach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, skręcający z północno-zachodniego na południowo-zachodni, powodujący zamiecie śnieżne.