Trwa Tydzień Mediacji

Od 12 października br. trwa Tydzień Mediacji. Dziś jest szczególny dzień, bo właśnie dzisiejszy dzień jest oznaczony jako Międzynarodowy Dzień Mediacji.

Celem tygodnia poprzedzonego zagadnieniem mediacji ( nie mylić z medytacją) jest uświadomienie społeczeństwu, że wiele spraw można załatwić bez wkraczania na drogę sądową. Akcja ma krajowy wymiar, wiele miast włączyło się w mediację. Śląscy policjanci podobnie jak w ubiegłych latach  również biorą czynny udział w akcji. Celem akcji jest dotarcie do jak największej liczby osób. Służby mundurowe uczestniczą w spotkaniach i pogawędkach na powyższy temat. Każdy może również skorzystać z porady mediatorskiej np. na komendzie policji, oraz w instytucjach, które zaangażowały się w akcje.

Należy pamiętać, że zawsze z każdej sytuacji jest wyjście. Rozmowa jest tego dobrym przykładem, oraz kluczem służącym do rozwiązywania problemów. Mediacja powinna łagodzić napięcie między ludźmi. Czasem zdarza się tak, ze działamy zbyt szybko, pod wpływem emocji i to właśnie emocje biorą górę nad naszym zachowaniem. Cel mediacji jest jeden osiągnięcie porozumienia, aby obydwie strony zostały usatysfakcjonowane. Mediacja jest znana na całym świecie.

Co na to prawnicy?

Zdaniem prawników mediacja ma sens, zanim wkroczy na drogę sądową. Jak wiadomo często jest tak, że sprawy sądowe niosą ze sobą większe konsekwencje i często zdarza się, że od decyzji sądu nie można się już odwołać. Okazuje się, że warto iść czasem na pewnego rodzaju kompromis.