Tężnia solankowa w Bykowinie powraca do aktywności po zimowej przerwie!

W naszej miejscowości istnieje jedno takie miejsce – tężnia solankowa, która usytuowana jest w strefie aktywności na terenie Bykowiny. Po zimowym okresie, kiedy jej działanie było zawieszone, w końcu kwietnia działa ponownie! Znów wszyscy mieszkańcy mają możliwość skorzystać z jej dobroczynnych efektów!

Bykowińska tężnia solankowa, położona w strefie aktywności na ulicy Górnośląskiej, została ponownie uruchomiona na koniec kwietnia 2022 roku. Każdego roku w okresie zimowym tężnia przestaje działać. Lecz nastała wiosna i piękne pogodne dni, więc przyszedł czas aby tężnia wróciła do korzystania! Dnia 25 kwietnia tego roku oficjalnie ogłoszono jej ponowne uruchomienie po zimowej przerwie.

Bykowińska tężnia solankowa jest zbudowana na płycie żelbetowej i opiera się na stopach z betonu. Jej wymiary to: długość – 18,7 m, szerokość – 9,9 m i wysokość – 6 m. Całość wygląda jak okrąg. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców tężni zakończyła się w listopadzie 2021 roku, a jej koszt wyniósł około 700 tysięcy złotych.

Wiele osób nie jest świadoma, jak wiele korzyści zdrowotnych przynosi korzystanie z tężni solankowej. Inhalacje solankowe są szczególnie polecane dla osób z przewlekłymi lub nawracającymi chorobami układu oddechowego, a także cierpiących na zapalenie zatok. Oddychanie powietrzem w tężni przynosi ulgę błonie śluzowej nosa, gardła czy zatok i oczyszcza drogi oddechowe. Inhalacje mogą okazać się pomocne także dla osób z alergiami, migrenami czy nadciśnieniem. Warto jednak pamiętać, że nie są one zalecane dla osób z nadczynnością tarczycy.