Tereny po byłej Kopalni Polska Wirek zostaną zagospodarowane

Obszar po byłej Kopalni Polska Wirek w dzielnicy Kochłowice w Rudzie Śląskiej pozostawia na ten moment wiele do życzenia. Jednak dzięki porozumieniu Miasta Ruda Śląska, Spółki Restrukturyzacyjnej Kopalń oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, już niedługo to miejsce zyska drugie życie.

Aktywizacja terenów po byłej kopalni w dzielnicy Kochłowice

Tereny, na których niegdyś znajdowała się Kopalnia Polska Wirek liczą prawie 100 hektarów. Tak liczny obszar od dłuższego czasu pozostawał zaniedbany. Jednak samorząd oraz odpowiednie instytucje postanowiły w końcu to zmienić. W ramach osiągniętego porozumienia w ostatnim czasie udało się ustalić, że już niedługo tereny pogórnicze będą promowane i aktywizowane na szeroką skalę.

Władze miasta oraz SRK i KSSE mają nadzieję, że dzięki temu uda się stworzyć tam nowe miejsca pracy. Wolny teren pogórniczy, jeśli tylko zostanie odpowiednio zagospodarowany, to na pewno ma szansę dać wiele miejsc pracy przede wszystkim osobom, które w największym stopniu ucierpią wobec zmian zachodzącej w polskiej energetyce.

W Rudzie Śląskiej prosperuje tylko jedna kopalnia

Na całym Śląsku w najbliższym czasie może przybywać obszarów po starych kopalniach. To wszystko za sprawą zmieniających się w naszym kraju planów energetycznych. Kopalnie węglowe będą więc coraz mniej potrzebne, a do roku 2030 mają stanowić bardzo mały odsetek pozyskiwanej energii w Polsce. Z tego względu terenów do aktywizacji po starych kopalniach na pewno będzie przybywać. Stąd też lokalne samorządy, jak i podmioty restrukturyzacyjne na pewno będą szukały najbardziej optymalnych rozwiązań, które pozwolą wykorzystać te tereny w jak najlepszy sposób. Przede wszystkim mowa o tym, aby na tych obszarach powstały nowe miejsca pracy, których będzie brakować byłym górnikom.

Przypomnijmy, że w Rudzie Śląskiej na ten moment funkcjonuje tylko i wyłącznie jedna kopalnia, która należy do Polskiej Grupy Górniczej KWK „Ruda” wraz z ruchami „Bielszowice”, „Halemba” oraz „Pokój”. Warto zaznaczyć, że w latach 90-tych ubiegłego wieku w Rudzie Śląskiej prosperowało aż sześć odrębnych kopalń. To pokazuje, jak bardzo zmienia się rzeczywistość energetyczna w całym kraju.