Szkoła Podstawowa nr 4 im. J. Lompy w Czarnym Lesie świętuje swoje 145 lat istnienia

Jest to moment wyjątkowy dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Lompy znajdującej się w Czarnym Lesie. Od 145 lat placówka ta pełni swoją misję edukacyjną, formując umysły kolejnych pokoleń mieszkańców Rudy Śląskiej.

Uroczyste obchody z okazji 145-lecia istnienia tej instytucji odbyły się w gmachu szkolnym usytuowanym przy ulicy Lwa Tołstoja. Dzień rozpoczął się Mszą Świętą w kościele p.w. Ducha Świętego o godzinie 8:00. Następnie uczniowie i zaproszeni goście przemaszerowali w barwnym pochodzie do szkoły.

Na terenie szkoły zorganizowano uroczystość pełną emocji, podziękowań i artystycznych wystąpień zdolnych uczniów. Wśród gości pojawiły się osoby, które kiedyś uczyły się w tej placówce, przedstawiciele władz miasta, radni oraz emerytowani nauczyciele.

Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, podczas swojego wystąpienia wyraziła nadzieję, że Szkoła Podstawowa nr 4 przez wiele kolejnych lat pozostanie miejscem efektywnego nauczania i pracy. Pani wiceprezydent złożyła placówce życzenia dalszych sukcesów i realizacji ambitnych celów.

Warto przypomnieć, że szkoła rozpoczęła swoją działalność 2 stycznia 1878 roku, kiedy to jej mury po raz pierwszy przekroczyło 91 uczniów, a całą edukację prowadził jeden nauczyciel. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, szkole nadano imię Adama Mickiewicza, aby podkreślić jej polskie korzenie. 20 maja 1987 roku placówka otrzymała imię Józefa Lompy i sztandar.

Szkoła Podstawowa nr 4 im. J. Lompy przetrwała wszystkie historyczne zmiany i do dnia dzisiejszego skutecznie edukuje najmłodszych mieszkańców Rudy Śląskiej. W 2013 roku otwarto w niej oddział przedszkolny. Obecnie placówka liczy 195 uczniów i 20 przedszkolaków, którzy są nauczani przez grono pedagogiczne składające się z 40 osób.