Nie jest to pierwszy raz, kiedy służby porządkowe w Rudzie Śląskiej otrzymują zgłoszenia o kradzieży pieniędzy od starszych obywateli. Sprawcy tej niegodziwości, udający pracowników administracji pod płaszczykiem awarii sieci wodociągowej, pozbawili mieszkańców Halemby ich zgromadzonych przez lata oszczędności. Funkcjonariusze publicznie przestrzegają seniorów i apelują o ostrożność, wzywając do nie wpuszczania nieznajomych do swoich domów.
Mieszkając w swoim domu czy mieszkaniu, nigdy nie możesz założyć, że jesteś tam całkowicie bezpieczny. Powinieneś mieć na uwadze, że niektórzy złoczyńcy są aktywni w ciągu dnia i potrzebują obecności domowników w miejscu zamieszkania, aby osiągnąć swoje celu. Komplikują swoje działania poprzez podawanie fałszywych powodów swojej wizyty albo nawet udają przedstawicieli różnorakich instytucji, urzędów lub firm, administracji bądź nawet krewnych lub osób powiązanych z domownikami. Po uśpieniu czujności domowników lub wykorzystaniu ich nieuwagi, wyłudzają od nich pieniądze albo dokonują bezpośredniej kradzieży.
Wczoraj, stróżom prawa z Halemby dotarły dwie informację o tego rodzaju incydentach. Miały one miejsce na ulicach Solidarności i 1 Maja. Do drzwi starszych pań zapukał mężczyzna, przedstawiający się jako pracownik administracji. Jego pretekstem była awaria rury wodociągowej. Po jego opuszczeniu mieszkań, seniorki zauważyły brak pieniędzy, które miały ukryte w miejscach stereotypowo kojarzonych z ukrywaniem oszczędności przez starsze osoby. Jedna z kobiet skontaktowała się nawet z administracją, ale otrzymała informację, że nikt nie był wysyłany do jej domu. Gdyby podjęła tę czynność wcześniej, przed wpuszczeniem mężczyzny do swojego domu, uchroniłaby swoje oszczędności.
Opisane sytuacje pokazują jak łatwo jest osobom drugim gain access do cudzego mieszkania. Wszystko to działo się w ciągu dnia, przed południem. To nie pierwszy raz kiedy starsze osoby stają się ofiarami złodziei, którzy bezlitośnie kradną ich zgromadzone oszczędności.
W celu ochrony przed takimi sytuacjami, pamiętaj o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu poniższych porad:
Zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki, po zmierzchu warto zasłaniać okna, aby chronić swoją prywatność. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, teren dookoła powinien być dobrze oświetlony, a krzewy i drzewa odpowiednio przycięte tak, aby nie ograniczały widoczności.
Nie otwieraj drzwi bez upewnienia się kto i po co przybył – najlepiej sprawdź przez wizjer i zapytaj przez zamknięte drzwi. Osobę podającą się za przedstawiciela administracji osiedla, elektrowni, gazowni czy jakiegokolwiek urzędu zawsze możesz sprawdzić, prosząc o okazanie legitymacji służbowej.
Jeśli musisz kogoś wpuscić do środka, nigdy nie zostawiaj tej osoby samej ani na chwilę. Najlepiej, aby w domu był jeszcze obecny ktoś z rodziny, znajomy czy sąsiad.
W miejscach, gdzie zazwyczaj witasz gości, nie pozostawiaj drogocennych rzeczy takich jak: torebka, portfel, kluczyki do samochodu, klucze do mieszkania, dokumenty.
Przechowując w domu oszczędności czy inne cenne przedmioty schowaj je w miejscu znanym tylko Tobie, niestandardowym. Pod żadnym pozorem nie pokazuj obcym, gdzie są te miejsca.
Oprócz przestrzegania powyższych zasad bardzo ważną rolę odgrywają dobre relacje międzysąsiedzkie. Dlatego nie irytuj się, kiedy sąsiad otwiera drzwi i sprawdza, co się dzieje na korytarzu. Sam też zainteresuj się obcymi osobami znajdującymi się na klatce schodowej czy w pobliżu Twojej posesji, zapytaj ich, kogo szukają i „w czym można im pomóc”. Otoczenie wrażliwe na obecność osób obcych utrudnia działanie przestępcom.