Spotkanie profilaktyczne na temat zagrożeń związanym z pracą za granicą w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej

Spotkanie profilaktyczne na temat zagrożeń związanym z pracą za granicą zostało zorganizowane dla uczniów liceum przez dzielnicowego i profilaktyka z rudzkiego Komisariatu Policji I. Celem spotkania było omówienie problemu handlu ludźmi, czyli współczesnej formy niewolnictwa, jaki stanowi przestępstwo naruszające podstawowe prawa człowieka takie jak wolność i godność. Spotkanie odbyło się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej.

W poprzedni wtorek, tuż przed godziną 12:00, w sali konferencyjnej Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej miało miejsce spotkanie o nazwie „Zanim wyjedziesz do pracy za granicą. Co warto wiedzieć o pracy w krajach UE”. W spotkaniu brali udział profilaktyk policyjny sierż. szt. Mateusz Pandzioch i dzielnicowy Komisariatu Policji I w Rudzie Śląskiej st. sierż. Krzystof Struzik, studenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej, a także pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Policjanci zwrócili uwagę młodzieży na sytuacje, w których dochodzi do przestępstw handlu ludźmi oraz przekazali metody unikania takich zagrożeń. Podkreślili konieczność ostrożności przed współczesnymi formami niewolnictwa. Uczniowie otrzymali również informacje na temat działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda”.

Na koniec spotkania policjanci podkreślili, że można uniknąć zagrożeń poprzez sprawdzenie informacji na temat potencjalnego pracodawcy, robienie kopii ważnych dokumentów, pozostawienie aktualnego zdjęcia osobie zaufanej, udostępnienie najbliższym dokładny adres, gdzie się udajemy oraz numer telefonu, nazwę i miejsce zatrudnienia. Powinniśmy na bieżąco informować bliskich o zmianie miejsca zamieszkania i pracy oraz pamiętać o zabraniu kontaktu do ambasady/konsulatu. Jest też zalecane ustalenie częstotliwości kontaktów telefonicznych z osobami bliskimi oraz ustalenie hasła na wypadek kłopotów.