Służby porządkowe zamknęły nielegalne miejsce produkcji papierosów w Rudzie Śląskiej, aresztując dwie osoby

Funkcjonariusze policji z Rybnika, specjalizujący się w walce z przestępczością gospodarczą, oraz kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie dokonali rozbiórki nielegalnej linii produkcyjnej papierosów działającej w Rudzie Śląskiej. Dzięki tej akcji, udało im się aresztować dwóch mężczyzn i skonfiskować przeszło 153 tys. sztuk papierosów, a także tytoń i pięć maszyn specjalistycznych używanych do produkcji. Szacowane straty Skarbu Państwa z powodu defraudacji podatku akcyzowego oraz VAT wyniosły ponad 200 tys. złotych.

Operacja rozbicia nielegalnej fabryki papierosów w Rudzie Śląskiej została przeprowadzona przez oddział zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku oraz grupę kryminalną z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Te siły policyjne przystąpiły do działania przeciwko osobom zaangażowanym w przestępstwa akcyzowe, a po potwierdzeniu zgromadzonych danych, udało im się zlikwidować nielegalną linię produkcyjną papierosów.

Podczas przeszukań, służby porządkowe skonfiskowały ponad 153 tysiące papierosów, tytoń oraz 5 maszyn specjalistycznych stosowanych w procesie produkcji. W ramach tej operacji, zatrzymano 40-letniego mężczyznę z Czeladzi i 44-letniego mieszkańca Katowic. Na podstawie zgromadzonych dowodów, obu mężczyznom postawiono zarzuty związane z produkcją i przechowywaniem wyrobów tytoniowych, w tym papierosów i suszu tytoniowego, które były pozbawione polskich znaków skarbowych akcyzy.

Gdyby te nielegalne wyroby trafiły na rynek konsumencki, Skarb Państwa poniósłby straty wynikające z unikania podatku akcyzowego i VAT w kwocie przekraczającej 200 tysięcy złotych. Według kodeksu karnego skarbowego, takie działanie jest karalne grzywną, więzieniem lub obiema tymi karami jednocześnie. Zgodnie z decyzją Prokuratury Rejonowej w Rudzie Śląskiej, osoby podejrzane o przestępstwo zostały objęte nadzorem policyjnym, zabezpieczeniem majątkowym i zakazem zbliżania się oraz kontaktowania.