Na samą myśl o Rudzie Śląskiej raczej nikomu nie przychodzą do głowy pomysły, aby spędzić tutaj urlop wakacyjny. Jednak nie oznacza to, że ta miejscowość nie może pochwalić się żadnymi atrakcjami turystycznymi. Wręcz przeciwnie, ponieważ w tym mieście znajduje się historyczne osiedle robotnicze. Mowa oczywiście o Kolonii Ficinus, które jest intrygującym miejscem turystycznym. Dla wielu turystów jest to naprawdę ważna atrakcja, którą od zawsze chcieli zobaczyć. Poznajmy więc ciekawe informacje oraz historię historycznego osiedla robotniczego.
Kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej
Ruda Śląska ma się czym pochwalić, a jednym z ciekawych punktów w programie wycieczki po tym mieście jest kolonia Ficinus. Dlaczego warto poświecić jej swój czas?
Otóż Kolonia Ficinus to ciekawe osiedle robotnicze, obok którego nie można przejść obojętnie. Domy, które można tutaj zobaczyć, pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, a stworzona z nich kolonia to jedno z najstarszych osiedli patronackich na terenie Górnego Śląska.
To miejsce pozwala lepiej poznać dzieje Rudy Śląskiej, a dokładniej – jej dzielnicy o nazwie Wirek, na terenie której w XIX wieku intensywnie zaczęło się rozwijać górnictwo. Tutejsze kopalnie znajdowały się w rękach Donnersmarcków, którzy ufundowali osiedle dla robotników przybywających do pracy w ich zakładach. Do naszych czasów przetrwało tu 16 domów, które wzniesiono według tego samego projektu.
Architektura Kolonii Ficinus
Typowym dla architektury Górnego Śląska akcentem, który można zauważyć również na tutejszym osiedlu robotniczym są czerwone cegły. To właśnie z nich stworzono ramy wokół okien, które prezentują się naprawdę okazale. Poza tym zlokalizowane tutaj domy to są w większości takie, które składają się z dwóch kondygnacji. Ich ściany zbudowano z łupanego piaskowca. W tamtych niełatwych czasach był to łatwo dostępny w tym rejonie materiał, a z pobliskich kamieniołomów można było bez problemów pozyskać jego większe ilości. Nic więc dziwnego, że ten materiał był przeważającym surowcem jeśli chodziło o budowę obiektów.
Mieszkanie na osiedlu robotniczym w dawnych czasach
Turyści podczas zwiedzania Rudy Śląskiej mogą się zastanawiać, jak mieszkało się na takim osiedlu w tamtych czasach? Jak na XIX wiek – bardzo dobrze. W każdym z domów mieściły się cztery mieszkania, składające się z pokoju z kuchnią oraz z niewielkiego przedsionka. Dodatkowo każdy dom posiadał dodatkowe zabudowania gospodarcze, w których można było przechowywać m. in. ziemniaki lub…narzędzia rolnicze. Warto przecież przypomnieć, że w XIX wieku obok osiedli dla robotników pracujących w kopalniach wciąż rozciągały się pola uprawne, z których pozyskiwano ziemniaki oraz najważniejsze warzywa.
Ruda Śląska w rzeczywistości może nie być najlepszym miejscem wypoczynkowym dla wielu turystów oczekujących relaksu podczas okresu letniego. Nie oznacza to jednak, że w tym mieście nie znajdziemy nic, co nie przyciągnęło by naszej uwagi. Kolonia Ficinus na pewno jest miejscem, które warto odwiedzić, a osiedle robotnicze powinno w dzisiejszych czasach robić na turystach i przechodniach jeszcze większe wrażenie.