Skutki działań policji w ramach akcji "Prowadzę jestem trzeźwy" w Rudzie Śląskiej

Wczoraj o świcie, policja z Rudy Śląskiej podjęła działania w ramach kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”, skierowanej do kierowców jadących do pracy. Podczas tej akcji kontrolnej, przeprowadzonej przez miejscowych stróżów prawa, przebadano ponad 1200 osób za kierownicą. Spośród nich, czwórka była pod wpływem alkoholu. Nie zapominajmy, że nietrzeźwi kierujący, zarówno za kółkiem samochodu, jak i na rowerze, stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla siebie i innych użytkowników drogi.

Jak część szerszych działań o nazwie „Trzeźwy poranek”, policyjna akcja „Prowadzę jestem trzeźwy” została przeprowadzona na terenie Rudy Śląskiej. W kilka godzin policjanci z drogówki sprawdzili trzeźwość ponad 1200 kierujących. W czterech sytuacjach testy na obecność alkoholu dały wynik pozytywny. Pierwszy z nietrzeźwych kierowców prowadził motorower ulicą Sobieskiego tuż po godzinie szóstej rano, mając prawie promil alkoholu we krwi. Kolejny, kierujący samochodem marki Renault, został zatrzymany o 6:30 na ulicy Szczęść Boże z wynikiem blisko 0,7 promila. Trzeci, jadący swoim Renault z Katowic, został zatrzymany na ulicy Szyb Barbary, gdzie badanie wykazało w jego organizmie niemal 1,7 promila alkoholu. Ostatni nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego został zatrzymany pod koniec akcji, przed południem – był to rowerzysta jadący ulicą Dworcową z wynikiem równym 1,7 promila. Kierujący rowerem został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych. Z tych wyników można wnioskować, że panowie najprawdopodobniej przedłużyli swoje niedzielne spożycie alkoholu do późnych godzin nocnych lub też spożyli go zdecydowanie za dużo.

Nie powinno być potrzeby przypominania, jak wielkim zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach są nietrzeźwi kierowcy. Po spożyciu alkoholu i wsiadaniu za kierownicę narażamy nie tylko swoje życie, ale również życie naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego. Każda ilość alkoholu wpływa negatywnie na nasze zdolności sensoryczne i sposób prowadzenia pojazdu, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy również do członków rodzin, pasażerów i znajomych nietrzeźwych kierowców – nie bądźmy bierni, starajmy się zapobiegać stwarzaniu zagrożenia dla bezpieczeństwa na drogach przez osoby prowadzące pod wpływem alkoholu!