Ruda Śląska jest przygotowana na zimę mimo obecnej braku śniegu i mrozu

Choć zima według kalendarza już nastała, to Ruda Śląska nie doświadcza na razie typowych dla tej pory roku warunków pogodowych jak śnieg czy mróz. Jednakże, miasto już wcześniej rozpoczęło przygotowania do Akcji Zima, a obecnie jej działania są realizowane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych prowadzony przez Jacka Wieczorka oraz podwykonawca Darko Dariusz Drążkiewicz są odpowiedzialni za utrzymanie dróg w Rudzie Śląskiej zarówno latem jak i zimą. Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzeczniczka magistratu w Rudzie Śląskiej, informuje, że w ramach przygotowań do sezonu zimowego zapewniono: 3000 ton soli służącej do posypywania dróg, 23 skrzynie z piaskiem umieszczone w miejscach szczególnie newralgicznych oraz 10 pługo-piaskarko-solarek i 6 pługo-piaskarek, które są w pełnej gotowości do działania. Dzięki całodobowemu pogotowiu oraz prowadzeniu aktywnych działań zimowych możliwe jest szybkie reagowanie na niespodziewane pogorszenie warunków atmosferycznych.

Drogi w Rudzie Śląskiej podzielone są na cztery kategorie w zależności od ich roli w układzie komunikacyjnym miasta. W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi, po których porusza się komunikacja zbiorowa – te podlegające pod województwo, powiat oraz gminę. Następnie koncentracja przenosi się na pozostałe drogi powiatowe i kluczowe drogi gminne o dużym znaczeniu dla komunikacji. Dopiero potem przystępuje się do utrzymania dróg gminnych o mniejszym znaczeniu, w tym osiedlowych, a w przypadku intensywnych opadów śniegu, podejmowane są działania także dla drogi gruntowych i gminnych o minimalnym natężeniu ruchu.

Właścicielem zimowego utrzymania dróg publicznych – czyli tych wojewódzkich, powiatowych i gminnych – jest miasto. Miasto interwencyjnie utrzymuje także drogi wewnętrzne należące do gminy. Natomiast miasto odpowiada tylko za utrzymanie zimowe dróg dla pieszych przyległych do terenów gminnych. Z kolei właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za utrzymanie zimowe dróg dla pieszych przyległych bezpośrednio do granicy ich nieruchomości.

Obowiązek właścicieli nieruchomości obejmuje odśnieżanie chodników przyległych bezpośrednio do ich działek, bram wjazdowych, podwórek oraz usuwanie sopli i zwałów śniegu z dachów budynków. Jednak istnieją pewne wyjątki od tych reguł. Nie ma obowiązku odśnieżania chodnika, jeśli gmina pobiera za niego opłaty za postój lub parkowanie pojazdów. Właściciel nie jest też zobligowany do usuwania śniegu z przystanków autobusowych czy tramwajowych graniczących z jego posesją, które są odpowiednio oznaczone.

Właściciele nieruchomości muszą również na własną rękę odśnieżać i usuwać lód z bramy i podwórza swojej posesji oraz usuwać sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na ich terenie. Śnieg zgarnięty podczas tych działań powinien być składowany w miejscu, które nie będzie przeszkadzać w ruchu pieszych i samochodów.

Nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego może skutkować nałożeniem na właściciela kary nagany lub grzywny do 1500 zł, na podstawie art. 117 Kodeksu wykroczeń. Ta sama kara grozi za nieusunięcie sopli z elementów elewacji. Właściciel nieruchomości może również ponieść finansowe konsekwencje, gdy ktoś poślizgnie się i dozna urazu przed jego domem – osoba poszkodowana ma wtedy prawo domagać się odszkodowania, np. za złamaną nogę.