Rejestracja nietrzeźwych kierowców podczas akcji "Trzeźwy poranek" w Rudzie Śląskiej

Działania „Prowadzę jestem trzeźwy” rozszerzone na teren Rudy Śląskiej, przyniosły kolejne owoce w postaci zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. W tym przypadku, aż czterech uczestników ruchu drogowego zostało przyłapanych na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości: jeden na rowerze, drugi na motorowerze, a dwóch pozostałych za kółkiem samochodów.

Podczas kilkugodzinnej poniedziałkowej edycji „Trzeźwego poranka”, kontynuującej ideę kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”, funkcjonariusze rudzkiej drogówki skontrolowali aż 1200 osób kierujących pojazdami. Spośród nich, czterech okazało się być pod wpływem alkoholu.

Asp. szt. Arkadiusz Ciozak z Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej informował, że pierwszy zatrzymany kierowca, jadący motorowerem ulicą Sobieskiego tuż po szóstej rano, miał prawie jeden promil alkoholu w organizmie. Kolejny, podróżujący renaultem, został zatrzymany na ulicy Szczęść Boże o godzinie 6.30 i wydmuchał 0,7 promila alkoholu.

Na ulicy Szyb Barbary, mężczyzna prowadzący samochód marki Renault pochodzący z Katowic, wykazał aż 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu! Czwartym zatrzymanym, już pod koniec akcji, był rowerzysta poruszający się ulicą Dworcową, który również miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych. Ciozak podkreślił, że zaprezentowane wyniki sugerują przedłużone picie alkoholu w niedzielne popołudnie lub zbyt dużą ilość spożytego alkoholu.

Policjanci apelują o odpowiedzialność i przypominają, że każda ilość spożytego alkoholu wpływa negatywnie na naszą zdolność do prowadzenia pojazdu oraz na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wzywają też rodziny, pasażerów i znajomych do niepozwalania na stwarzanie zagrożenia przez nietrzeźwych kierowców.

Ambasadorem kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy” jest Jarosław Juszkiewicz. Jest on dobrze znany użytkownikom nawigacji Google – to jego głos towarzyszy nam podczas podróży. Juszkiewicz jest doświadczonym radiowcem, lektorem, a przy tym entuzjastą nowych technologii i kosmosu. Można go było usłyszeć na antenie Radia Katowice oraz w nawigacji Google, gdzie kieruje nami swoim głosem.