Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach: rosnące zapotrzebowanie na krew i składniki krwi, szczególnie w okresie letnim

Krew, będąca jednym z najważniejszych surowców medycyny, jest codziennie dystrybuowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Katowicach do różnych placówek służby zdrowia. RCKiK dostarcza średnio 500-600 jednostek, co stanowi około 250-300 litrów krwi i jej składników. Zbiórki krwi odbywają się regularnie, m.in. w poniedziałki i środy na rudzkim rynku, a dodatkowa akcja zostanie przeprowadzona pod koniec września przy straży pożarnej.

Niestety, zapotrzebowanie na krew stale rośnie, co wynika głównie ze starzenia się społeczeństwa i potrzebą zapewnienia większej opieki zdrowotnej. Inny czynnik wpływający na zwiększenie popytu to rozwój medycyny, zwłaszcza transplantacji. Szczególnie latem, kiedy liczba wypadków komunikacyjnych wzrasta, popyt na krew jest wyższy – podkreśla Michał Szafrański, Dyrektor RCKiK w Katowicach.

Rok bieżący przyniósł jednak dobrą wiadomość – liczba donorów krwi nie zmniejszyła się podczas lata. Jak informuje Aleksandra Sztajnert-Kurdziej, kierownik Działu Organizacji i Marketingu RCKiK, w lipcu przeprowadzono prawie 12 tysięcy donacji, tyle samo co w maju i czerwcu, a w sierpniu liczba ta wzrosła do prawie 13 tysięcy.

Obecnie RCKiK dostarcza krew i jej składniki do około 130 placówek medycznych na terenie Śląska (z wyłączeniem obszaru działania RCKiK w Raciborzu). W zeszłym roku do Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej przekazano 4,5 tysiąca jednostek krwi i jej składników.

Które grupy krwi są najrzadsze? Jak wyjaśnia Dyrektor Szafrański, potrzeba na poszczególne grupy krwi jest zazwyczaj proporcjonalna do ich rozkładu w polskim społeczeństwie. Na przykład 1/3 Polaków ma grupę A Rh+, ale tylko 1 na 100 posiada grupę AB Rh-. Jednak najbardziej pożądane jest O RhD- (ujemne), które może być przetoczone każdemu pacjentowi w sytuacji nagłego braku odpowiedniej grupy krwi.

W Rudzie Śląskiej możliwość oddania krwi jest regularnie w ambulansie RCKiK na Placu Jana Pawła II oraz 28 września w punkcie przy Niedurnego 4. W mieście działają również kluby HDK przy kopalni Bielszowice i Halemba.

Zostać dawcą krwi jest stosunkowo łatwo, wymaga tylko: wagi powyżej 50 kg, pełnoletności (do 65 roku życia), zdrowia potwierdzonego przez wywiad lekarski oraz chęci do pomocy. Nie mogą to jednak zrobić osoby, które w ciągu ostatnich 4 miesięcy miały tatuaż, przekłucia uszu czy innych części ciała, zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania. Dodatkowo, dawca musi być zdrowy i wypoczęty w dniu oddawania krwi.

Po oddaniu krwi honorowy dawca otrzymuje zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni czy szkole, wyniki badań laboratoryjnych oraz posiłek regeneracyjny.