Na terenie Śląska, już od pierwszych godzin porannych, ruszyła akcja przeciwdziałania nietrzeźwym kierowcom. Inicjatywa „Trzeźwy poranek” jest prowadzona przez Fundację Trzeźwość i śląskie siły policyjne, jako element kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”, zainaugurowanej w listopadzie. Ambasadorem tego przedsięwzięcia, którego głos można usłyszeć w popularnej aplikacji nawigacyjnej, jest Jarosław Juszkiewicz. Niestety, mimo takich działań, liczba kierowców pod wpływem alkoholu na drogach województwa śląskiego wciąż pozostaje wysoka – codziennie zatrzymywanych jest kilkadziesiąt osób.
Celem kampanii społecznej „Prowadzę jestem trzeźwy”, organizowanej przez Województwo Śląskie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz Fundację Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka ze wsparciem merytorycznym ze strony śląskiej Policji, jest uświadomienie niebezpieczeństw, które niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W ramach działań „Trzeźwy poranek”, oprócz rutynowych kontroli trzeźwości, policjanci prowadzą rozmowy profilaktyczne z kierowcami. Ambasador akcji, Pan Juszkiewicz, wręcza też breloki z hasłem kampanii. Nikt nie powinien zapominać o tym, jak wielkim zagrożeniem dla siebie i innych są pijani kierowcy.
Statystyki za pierwsze trzy kwartały 2023 roku mówią same za siebie: na terenie Śląska badano trzeźwość ponad 1,8 miliona kierujących, co pozwoliło na zatrzymanie i uniemożliwienie dalszej jazdy ponad 9 tysiącom nietrzeźwych kierowców. W tym okresie doszło do 69 wypadków wywołanych przez osoby pod wpływem alkoholu, które kosztowały życie 11 osób i doprowadziły do zranienia kolejnych 80. Dane te pokazują duży wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, kiedy to pijani kierowcy byli sprawcami 915 kolizji i 80 wypadków, w skutek których zginęło 9 osób, a 93 zostały ranne.
Znaczący jest również bilans policyjny z okresu Święta Zmarłych w tym roku. Podczas tej szczególnej doby doszło do 10 wypadków, które doprowadziły do zranienia 12 osób. Na szczęście, nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Policja interweniowała również w sprawie 335 kolizji oraz zatrzymała 86 kierujących po alkoholu.
Apelujemy o odpowiedzialność za kierownicą. Wszystko to dowodzi, że nawet niewielka ilość alkoholu może znacząco wpłynąć na zdolności kierowcy i stan bezpieczeństwa na drogach. Sprzeciwiajmy się jeździe pod wpływem alkoholu, nie tylko jako kierowcy, ale także jako pasażerowie czy członkowie rodziny. Każda osoba, która decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu – niezależnie od tego, czy porusza się na rowerze, hulajnodze elektrycznej, czy w aucie – musi być świadoma konsekwencji swoich działań, które mogą mieć tragiczne skutki.