Przeszły weekend doniósł ekscytujące wydarzenie dla miłośników podwodnej przygody. Po raz szósty, Śląski Teatr Impresaryjny pełnił rolę gospodarza dla Festiwalu Nurkowego „Głębiny”. Organizowany przez Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI, festiwal jest największym nurkowym wydarzeniem niekomercyjnym w Polsce. Zjednoczył entuzjastów nurkowania, podwodnej fotografii i odkrywania głębin morskich, dostarczając im obszerny program pełen atrakcji.
Festiwalowe rozpoczęcie miało miejsce w piątkowy wieczór z wystawą zdjęć podwodnych autorstwa Michała Bazały. Znany biolog i akwarysta korzysta z aparatu fotograficznego, aby dokumentować piękno podwodnego świata. Wernisaż pozwolił odwiedzającym na zapoznanie się z jego pracami, ukazującymi fascynujące widoki uwiecznione w głębinach. Pierwszy dzień festiwalu zakończył film „Dave Not Coming Back”.
Sobota przyniosła dalsze atrakcje. Od godziny 14:00, publiczność miała możliwość obejrzenia filmów zgłoszonych do konkursu „Podwodne Światy 2025” razem z prezydentem Michałem Pierończykiem. Krótkometrażowe filmy przenosiły widzów w ekscytujące podróże, obrazując odkrywanie wraków zanurzonych w norweskich fiordach, urok Madagaskaru, Egiptu, Filipin czy egzotycznych rajskich wysp. Podczas ceremonii wręczenia nagród konkursu „Podwodne Światy 2025”, ogłoszono laureatów: Marcin Trzciński zdobył pierwsze miejsce za film „Breakfast at Anilao”, drugie miejsce przypadło Pawłowi Franczykowi za film „Gudrun”, a trzecie miejsce zajęła Anna Buholtz za film „Madagascar”.
Program sobotni obejmował również spotkania z inspirującymi gośćmi. Uczestnicy mieli szansę na spotkania z mł. ogn. Damianem Małasem, Michałem Bazałą oraz Kariną Kowalską, kustoszem Muzeum Nurkowania w Warszawie. Później odbyły się spotkania z lekarzem Jackiem Kotem, specjalistą medycyny nurkowej i hiperbarycznej, a także z Robertem „Eddie” Pawłowskim i Krzysztofem „Kusti” Kustuszem, byłymi członkami Jednostki Specjalnej Marynarki Wojennej Formoza.
Festiwal „Głębiny” stał się nieodłącznym elementem kalendarza polskich wydarzeń nurkowych i z edycji na edycję przyciąga coraz więcej uczestników, zarówno z Polski jak i zagranicy. Głównym celem wydarzenia jest integracja środowiska związanego z nurkowaniem, dzielenie się doświadczeniami oraz nawiązywanie nowych kontaktów. Atmosfera panująca podczas festiwalu skutecznie ukazuje bliskość jego uczestników, a przyjazne kontakty gwarantują, że społeczność badaczy podwodnych obszarów, jaskiń, kopalń, jezior i kamieniołomów czuje się swobodnie w naszym mieście. Co sugeruje, że za rok, pod koniec zimy, spotkamy się ponownie na „Głębinach”.