Podwodne fascynacje na VI Festiwalu Nurkowym "Głębiny" w Śląskim Teatrze Impresaryjnym

Przeszły weekend doniósł ekscytujące wydarzenie dla miłośników podwodnej przygody. Po raz szósty, Śląski Teatr Impresaryjny pełnił rolę gospodarza dla Festiwalu Nurkowego „Głębiny”. Organizowany przez Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI, festiwal jest największym nurkowym wydarzeniem niekomercyjnym w Polsce. Zjednoczył entuzjastów nurkowania, podwodnej fotografii i odkrywania głębin morskich, dostarczając im obszerny program pełen atrakcji.

Festiwalowe rozpoczęcie miało miejsce w piątkowy wieczór z wystawą zdjęć podwodnych autorstwa Michała Bazały. Znany biolog i akwarysta korzysta z aparatu fotograficznego, aby dokumentować piękno podwodnego świata. Wernisaż pozwolił odwiedzającym na zapoznanie się z jego pracami, ukazującymi fascynujące widoki uwiecznione w głębinach. Pierwszy dzień festiwalu zakończył film „Dave Not Coming Back”.

Sobota przyniosła dalsze atrakcje. Od godziny 14:00, publiczność miała możliwość obejrzenia filmów zgłoszonych do konkursu „Podwodne Światy 2025” razem z prezydentem Michałem Pierończykiem. Krótkometrażowe filmy przenosiły widzów w ekscytujące podróże, obrazując odkrywanie wraków zanurzonych w norweskich fiordach, urok Madagaskaru, Egiptu, Filipin czy egzotycznych rajskich wysp. Podczas ceremonii wręczenia nagród konkursu „Podwodne Światy 2025”, ogłoszono laureatów: Marcin Trzciński zdobył pierwsze miejsce za film „Breakfast at Anilao”, drugie miejsce przypadło Pawłowi Franczykowi za film „Gudrun”, a trzecie miejsce zajęła Anna Buholtz za film „Madagascar”.

Program sobotni obejmował również spotkania z inspirującymi gośćmi. Uczestnicy mieli szansę na spotkania z mł. ogn. Damianem Małasem, Michałem Bazałą oraz Kariną Kowalską, kustoszem Muzeum Nurkowania w Warszawie. Później odbyły się spotkania z lekarzem Jackiem Kotem, specjalistą medycyny nurkowej i hiperbarycznej, a także z Robertem „Eddie” Pawłowskim i Krzysztofem „Kusti” Kustuszem, byłymi członkami Jednostki Specjalnej Marynarki Wojennej Formoza.

Festiwal „Głębiny” stał się nieodłącznym elementem kalendarza polskich wydarzeń nurkowych i z edycji na edycję przyciąga coraz więcej uczestników, zarówno z Polski jak i zagranicy. Głównym celem wydarzenia jest integracja środowiska związanego z nurkowaniem, dzielenie się doświadczeniami oraz nawiązywanie nowych kontaktów. Atmosfera panująca podczas festiwalu skutecznie ukazuje bliskość jego uczestników, a przyjazne kontakty gwarantują, że społeczność badaczy podwodnych obszarów, jaskiń, kopalń, jezior i kamieniołomów czuje się swobodnie w naszym mieście. Co sugeruje, że za rok, pod koniec zimy, spotkamy się ponownie na „Głębinach”.