Płytki drukowane PCB i ich rodzaje ze względu na technologię

Płytki drukowane znajdziemy praktycznie we wszystkich urządzeniach elektronicznych. Są tak potrzebne, że trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez nich. To właśnie one odpowiadają za komunikację poszczególnych elementów układu dzięki zdolności przekazywania sygnałów oraz za montaż poszczególnych elementów elektronicznych. Sprawdź, jakie wyróżniamy rodzaje obwodów drukowanych PCB?

Obwody drukowane ze względu na przeznaczenie

Płytka drukowana PCB odpowiada za przekazywanie sygnałów między poszczególnymi komponentami. W dosłownym i przenośnym znaczeniu stanowi ona podstawę każdego układu elektronicznego. Na rynku znajdziemy jednak wiele rodzajów tych produktów, a pierwsze różnice można wyodrębnić przy użyciu kryterium, jakim jest przeznaczenie.

Najpopularniejsza jest płytka uniwersalna PCB, która – zgodnie z nazwą – stworzona jest z myślą o tworzeniu niewyspecjalizowanych układów. Uniwersalna płytka PCB pozwala na zamontowanie dowolnego układu elektronicznego. Składa się z gotowych otworów, które można wykorzystać w różny sposób w zależności od potrzeb projektu. Wariantem opozycyjnym są płytki prototypowe PCB. Obydwie kategorie są ze sobą bardzo często mylone, czemu sprzyja brak zauważalnych dużych różnic technologicznych między wieloma modelami. Co do zasady jednak płytki prototypowe to modele bazowe, które przeznaczone są do prototypowania – samodzielnego tworzenia własnych, z reguły nieskomplikowanych, układów elektronicznych. Produkty te pozwalają na szybkie podłączenie poszczególnych komponentów również w celach testowych – np. sprawdzenia, czy między dwoma elementami zachodzi komunikacja. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego, co to jest i jak działa płytka stykowa PCB, koniecznie sprawdź ten artykuł: https://printor.pl/plytka-pcb-co-to-jest/.

Laminaty, czyli najważniejsze elementy płytki drukowanej

Mówiąc o parametrach płytek drukowanych, często zwraca się uwagę na szczegóły techniczne, całkowicie pomijając tworzywo, na którym opiera się cała konstrukcja. Obwody drukowane tworzone są bowiem na laminatach, czyli specjalnych materiałach dialektycznych, które stanowią bazę dla wszystkich elementów komunikacyjnych. Produkty te możemy więc podzielić również ze względu na to, jaki rodzaj laminatu został zastosowany w procesie produkcji.

W przypadku obwodów jedno- i dwustronnych najpopularniejsze są płytki drukowane PCB z laminatami kompozytowymi. Ich konstrukcja obejmuje papierową podstawę nasączoną żywicą epoksydową i pokrytą twardą powłoką, np. włóknem szklanym. Popularne są również laminaty szklano-epoksydowe ze względu na ich szerokie zastosowanie w sprzętach elektronicznych, również bardziej specjalistycznych. W tym przypadku również podstawą jest żywica epoksydowa, jednak zawarte są także specjalne związki zwiększające właściwości komunikacyjne i ograniczające palność. Jednym z najdroższych typów laminatu są powłoki aluminiowe. W tym przypadku bazowe elementy płytki drukowanej są wzmocnione przez rdzeń aluminiowy, charakteryzujący się bardzo dużą wytrzymałością. Dodatkowym atutem jest zdolność odprowadzania ciepła.