Pluszowi mundurowi: niecodzienna edukacja społeczna prowadzona przez policję Śląska

Smoczyca Klara jest jednym z członków policyjnego zespołu w Będzinie, podczas gdy sierżant Hektor współpracuje z policją w Mikołowie i Ruda, mała wiewiórka, pomaga stróżom prawa w Rudzie Śląskiej. Sznupek, pies będący maskotką, stał się najbardziej rozpoznawalnym przedstawicielem pluszowych mundurowych na Śląsku. Ten uroczy szczeniak od niemal dwóch dekad wspiera śląskich policjantów w ich pracy związanej z edukacją społeczną. Głównym zadaniem pluszowych funkcjonariuszy jest pomoc w przekazywaniu ważnych wiadomości najmłodszemu pokoleniu – biorą udział w kampaniach profilaktycznych i edukują dzieci w kwestii bezpiecznego zachowania podczas wakacji czy na drodze.

Od momentu swojego debiutu 5 grudnia 2003 roku, Sznupek miał za zadanie uczyć najmłodszych podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także promować odpowiednie postawy i nawyki – mówi komisarz Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa śląskiej policji.

Spotkanie z Sznupkiem czy innymi maskotkami-policjantami zawsze jest dla dzieci wielkim wydarzeniem. Dzieci widzą w nich przyjaciół, którzy potrafią wyjaśnić skomplikowane tematy w przystępny sposób. Maskotki mają również zdolność łagodzenia napięcia i stresu podczas interwencji policji, gdzie obecne są dzieci.

Maskotka to przede wszystkim symbol bezpieczeństwa. Dzięki niej dzieci uczą się prawidłowych reakcji w sytuacjach zagrożenia – podkreśla rzeczniczka policji. Jednak maskotka pełni także inną funkcję: pomaga budować pozytywne relacje między najmłodszymi a policją, wywołuje uśmiechy i sympatię, co z pewnością sprzyja nawiązywaniu kontaktów z policjantami podczas interwencji lub spotkań profilaktycznych – dodaje.