Plan rozbudowy zasobu mieszkaniowego w Ruda Śląska: 25 nowych lokali do końca roku

Do końca bieżącego roku, Ruda Śląska planuje zdobyć dodatkowe 25 mieszkań do swojego zasobu mieszkaniowego. Na ulicy Krasińskiego 6, już teraz czeka 11 gotowych do zamieszkania lokali. Te lokale trafiły do miasta dzięki remontom opuszczonych budynków oraz zagospodarowaniu nieużytkowanych pomieszczeń.

Budynek przy ulicy Krasińskiego 6, który wcześniej doznał uszkodzeń przez pożar, przeszedł niedawno gruntowną modernizację i przebudowę. Prace renowacyjne obejmowały izolacje przeciwwilgociowe, ocieplenie ścian i stropów oraz zmianę systemu ogrzewania. Obiekt został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zaktualizowano też instalacje wodnokanalizacyjne i elektryczne, a także wymieniono dach. Dołożono starań, aby odnowić także piwnice – relacjonuje prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

Koszt całkowity prac wyniósł około 2,4 milionów złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na kwotę około 1,5 miliona złotych. Dodatkowo, za ponad milion złotych dokonano rektyfikacji budynku. Ze względu na nieuchyloną odmowę zawarcia ugody w tej sprawie ze strony Spółki Restrukturyzacji Kopalń, miasto podjęło działania prawne o zwrot kosztów – wyjaśnia wiceprezydent Aleksandra Skowronek.

Do końca roku planowane jest również utworzenie 7 nowych lokali mieszkalnych przy ulicach: Janasa 17 i 26, Wolności 18 oraz Bytomskiej 18. Trwają też prace nad modernizacją nieużytkowanej oficyny przy ulicy Sienkiewicza 13A. Prace w tym miejscu rozpoczęły się już w ubiegłym roku i ich zakończenie przewiduje się na lato bieżącego roku. W efekcie tych działań powstanie 7 kolejnych mieszkań.

Inwestycje planowane są również na rok 2024-2025. Plan obejmuje modernizację i przebudowę opuszczonego budynku mieszkalnego na ulicy Bankowej 36, co pozwoli na powstanie kolejnych 7 mieszkań. W najbliższych dwóch latach planowane jest również utworzenie dwóch lokali przez adaptację pomieszczeń przy ulicy Bankowej 36A.

W mieście Wirku planowane jest również utworzenie 15 mieszkań komunalnych. Dokumentacja projektowa na przebudowę byłej biblioteki przy ulicy Dąbrowskiego 18 jest już gotowa i na początku tego miesiąca złożono wniosek o pozwolenie na budowę. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia to ponad 6,2 miliona złotych. W związku z dużą kwotą, miasto szuka możliwości dofinansowania projektu ze środków zewnętrznych – komentuje prezydent Pierończyk.

Plan renowacji przewiduje rozbiórkę istniejącego budynku, z zachowaniem historycznej fasady, a następnie wybudowanie nowego, czteropiętrowego skrzydła z 15 mieszkaniami. Następnie planowane jest zagospodarowanie podwórza elementami małej architektury oraz budowa parkingu dla mieszkańców – 15 miejsc parkingowych, w tym 2 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przewiduje się również dostosowanie dwóch lokali do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkania będą dwupokojowe, z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką, a ich minimalna powierzchnia wyniesie 45 metrów kwadratowych.

Warto przypomnieć, że na początku roku ukończono budowę mieszkań komunalnych na ulicy Bankowej. W ramach tego projektu powstały dwa budynki z łączną liczbą 52 mieszkań, podziemnymi garażami i przestrzenią rekreacyjną. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł prawie 21,3 miliona złotych. Prawie 11 milionów złotych pochodziło z bezzwrotnej dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat. Ponadto, więcej niż milion złotych pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a pozostałe środki zapewniono z budżetu miasta.

Na koniec roku 2023, Ruda Śląska posiadała w swoim zasobie 7027 mieszkań. Na chwilę obecną 907 rodzin oczekuje na własne „M”.