PGG S.A. ujawnia ludzkie oblicze górnictwa poprzez projekt „Portrety z kopalni”

Polska Grupa Górnicza S.A. (PGG S.A.), zatrudniająca ponad 36 tysięcy pracowników, proponuje nowe spojrzenie na branżę górniczą. Dzięki swojemu projektowi „Portrety z kopalni”, przedsiębiorstwo zamierza uwydatnić indywidualny wkład każdego pracownika w działalność firmy. Projekt, biorący formę fotografii i opowieści, ma służyć jako forma uznania dla długoterminowego zaangażowania pracowników i ich roli w rozwoju firmy oraz regionu. Do końca roku planowane są wystawy fotograficzne w każdej z kopalń PGG, z oficjalnym otwarciem zaplanowanym na 13 marca br.

Bartosz Kępa, pełniący obowiązki prezesa Polskiej Grupy Górniczej, podkreślił znaczenie wszystkich pracowników dla firmy. W ramach projektu ukazane mają być osoby o różnym wieku i stażu pracy, pełniące rozmaite funkcje – od wydobycia węgla, nadzoru po prace biurowe. Każda z nich posiada swoją unikalną historię i pasje, które są kluczowe dla sukcesu PGG.

Projekt ten jest także próbą zapisu historii pracowników, którzy przez lata kształtowali i nadal kształtują przemysłowy krajobraz Śląska. Inicjatywa ta odzwierciedla troskę o ochronę dziedzictwa przemysłowego i kulturowego oraz stanowi okazję do budowania świadomości społecznej na temat ludzkiego wymiaru przemian gospodarczych, które są częścią codziennego życia mieszkańców związanych z górnictwem. Wsparcie dla tego projektu wyraziło wiele ważnych instytucji i osób, w tym Minister Przemysłu, Minister Aktywów Państwowych, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także prezydenci i burmistrzowie gmin górniczych.

Dyrektor ds. Promocji i Komunikacji w PGG, Ewa Grudniok, wyraziła satysfakcję z faktu, że tak wiele znaczących instytucji i osób udzieliło patronatu nad tym projektem. Dalej zaznaczyła, że istotne jest ukazanie nie tylko działań związanych z produkcją czy wydobyciem, ale również tych osób, bez których realizacja tych działań by nie była możliwa – pracowników kopalń i zakładów.

Integralną częścią projektu jest wystawa portretów pracowników, które wykonane zostały przez śląską fotografkę, Katarzynę Zarembę-Majcher. Wystawa fotograficzna będzie prezentowana w cechowniach poszczególnych kopalń PGG od marca do końca 2025 roku. Projekt oficjalnie rozpocznie się od wernisażu wystawy 13 marca br., który odbędzie się na terenie kopalni Staszic. W wydarzeniu wezmą udział bohaterowie zdjęć, zaproszeni goście oraz autorka wystawy – Katarzyna Zaremba-Majcher.

Projektowi towarzyszyć będzie również seria publikacji przybliżających sylwetki pracowników spółki. 7 kwietnia br. część wystawy zostanie zaprezentowana w Rydułtowach jako ekspozycja towarzysząca projektowi „Jo był uratowany”. Natomiast w czerwcu planowane jest pokazanie wystawy podczas festiwalu orkiestr dętych w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.