Operacja "Policjant" i "Lekarz": Zatrzymanie oszusta wyłudzającego pieniądze od seniorów

Funkcjonariusze policji z Rudy Śląskiej we współpracy z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, doprowadzili do aresztowania członka grupy przestępczej. Owa grupa specjalizowała się w wyłudzaniu środków finansowych od seniorów, stosując metody znane jako „policjant” oraz „lekarz”. Mężczyznę, który jest częścią tej organizacji, zatrzymano tuż po tym, jak odebrał pieniądze od starszej kobiety z Rudy Śląskiej. Dzięki skutecznym działaniom śląskich służb, udało się odzyskać pieniądze zanim pokrzywdzona seniorka zdążyła zorientować się w naturze oszustwa.

W trakcie tygodnia starsza mieszkanka Rudy Śląskiej otrzymała telefon od nieznajomego mężczyzny. Ten przedstawił się jako lekarz i poinformował kobietę, że jeden z jej bliskich ma poważne problemy ze zdrowiem, których nie da się rozwiązać bez kosztownego leczenia. Następnie rzekomy lekarz zażądał od seniorki dużej sumy pieniędzy na niewspierany finansowo lek. Zaniepokojona kobieta, zaniepokojona stanem zdrowia swojego bliskiego, zebrała 32 tys. złotych i zgodnie z instrukcjami mężczyzny, przekazała je w papierowej torbie „współpracownikowi lekarza”. Kilkanaście minut później seniorkę odwiedzili policjanci, którzy powiedzieli jej, że padła ofiarą oszustwa, ale jej pieniądze zostały odzyskane.

Kryminalni z Śląska, wspierani przez funkcjonariuszy z Rudy Śląskiej, zatrzymali 40-letniego mieszkańca Lubelszczyzny tuż po tym, jak opuścił budynek, w którym mieszkała pokrzywdzona starsza kobieta. Informacje zebrane podczas śledztwa, w tym opis oraz inne dane o „kurierze”, umożliwiły obserwację jego działania. Kluczowa okazała się współpraca z policją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dzięki temu udało się zatrzymać mężczyznę wyłudzającego pieniądze od seniorów, co jest częścią działalności grupy przestępczej. Policjanci odzyskali również 32 tys. złote, czyli całą kwotę zgromadzoną przez starszą kobietę. Zatrzymany usłyszał zarzuty prokuratorskie i na mocy decyzji sądu w Rudzie Śląskiej został tymczasowo aresztowany. Oszust spędzi kolejne trzy miesiące w więziennej celi, podczas których śledczy będą gromadzić dowody i przesłuchiwać świadków.

Policja po raz kolejny apeluje, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom. Kiedy ktoś przez telefon podaje się za krewnego, lekarza lub policjanta i żąda od nas pieniędzy, powinniśmy natychmiast zakończyć rozmowę. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować, powinniśmy powiedzieć o podejrzanym telefonie bliskim osobom, a najlepiej oddzwonić do osoby, o której mówił oszust. Sprawdzi to sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia. Należy też pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, które nie są nam znane oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.