Od nowego roku droższy pobyt dziecka w żłobku

Polacy w całym kraju stopniowo są przygotowywani na ogromne podwyżki, które czekają nas już od początku 2022 roku. W tym czasie podniesione mają zostać także opłaty za żłobek. Czy rodzice będą więc musieli liczyć się ze zwiększonymi stawkami za pobyt dziecka w żłobku już od 1 stycznia 2022 roku? W tej sprawie odbyło się głosowanie radnych.

Przegłosowano podwyżki za pobyt dziecka w żłobku

W ostatnich dniach odbyło się głosowanie radnych w sprawie podniesienia opłat za pobyt dziecka w żłobku. Opłaty zostały przyjęte i łącznie w skali miesiąca opłata wzrośnie o 60 złotych. Tak więc opłata od nowego będzie wynosić w sumie 422 złotych miesięcznie. Radni jednak starają się przekonywać, że tej opłaty zupełnie nie będą musieli ponosić rodzice.

Przypomnijmy, że obecnie na terenie Rudy Śląskiej funkcjonują dwa miejskie żłobki oraz dziewięć prywatnych żłobków. Żłobki miejskie mogą w sumie przyjąć 154 dzieci.

Nowe dofinansowanie dla rodziców

Jak się okazuje opłata ma zostać sfinansowana głównie przez środki, które rodzice otrzymają na dzieci. Już od przyszłego roku w życie wejdzie ustawa o Rodzinnym Opiekuńczym Kapitale. Dzięki temu rodzice otrzymają na drugie i każde kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy dofinansowanie. Mowa tutaj o świadczeniu w kwocie 12 tysięcy złotych brutto w skali całego roku. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać jednak dopiero od kwietnia 2022 roku. Rodzice będą otrzymywać pieniądze raz w miesiącu przez okres dwóch lat w wysokości 500 złotych lub przez okres jednego roku w wysokości 1000 złotych.

Warto dodać, że zyskają również rodzice, którzy posiadają jedno dziecko. Im również przysługuje nieco inne dofinansowanie, które będzie wynosić 400 złotych miesięcznie. Ono również będzie przysługiwać od 1 stycznia 2022 roku.