Niewłaściwe odśnieżanie samochodów może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze

Siły policyjne przypominają wszystkim kierowcom o obowiązku zadbania o to, aby ich pojazdy były odpowiednio odśnieżone. Co roku podczas sezonu zimowego, na drogach widać wielu kierowców, którzy nie traktują tego obowiązku poważnie. Jazda samochodem pokrytym śniegiem lub lodem, zasłaniającym widoczność przez szyby, stanowi zagrożenie nie tylko dla kierującego i pasażerów, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pokryty śniegiem samochód stanowi problem, z którym muszą zmierzyć się wszyscy właściciele aut parkujących na otwartym powietrzu zimą. Po każdym opadzie śniegu, samochód musi być dokładnie odśnieżony przed rozpoczęciem podróży. Liczenie na to, że jazda 'odmrozi’ śnieg jest nie tylko niewłaściwe, ale również niebezpieczne. Do momentu, kiedy śnieg zostanie 'odmrożony’, samochód jest słabo widoczny. Dodatkowo, lód spadający z samochodu może uszkodzić inne pojazdy lub wymusić na innym kierowcy wykonanie ryzykownego manewru.

Regulacje prawa drogowego precyzyjnie określają, jak należy przygotować samochód do jazdy. Nakładają na kierowców obowiązek utrzymania pojazdu w stanie umożliwiającym bezpieczne prowadzenie, zapewniając dostateczną widoczność i minimalizując ryzyko dla osób w środku oraz dla innych użytkowników drogi. W praktyce oznacza to, że przed rozpoczęciem podróży, cały samochód musi być dokładnie oczyszczony ze śniegu – nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika, maski i reflektorów. Nie wolno zapominać również o wyczyszczeniu tablic rejestracyjnych z lodu i śniegu. Zapewnienie czytelności tablic i innych oznaczeń jest kolejnym obowiązkiem kierowcy, za którego niedopełnienie można dostać mandat.

Jeśli samochód nie jest pokryty śniegiem, ale ma zamarznięte lub oszronione szyby, kierowca nadal musi zapewnić sobie odpowiednią widoczność poprzez usunięcie lodu i szronu. Pamiętajmy! Odśnieżanie samochodu powinniśmy przeprowadzać przy wyłączonym silniku, w przeciwnym razie takie działanie będzie traktowane jako wykroczenie. Zgodnie z najnowszym taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny grozi mandat do 3 tysięcy złotych.

Odśnieżanie samochodu powinniśmy traktować jako obowiązek, nie tylko ze względu na uniknięcie kary, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa na drodze. Kierowca jadący nieodśnieżonym samochodem daje innym wyraźny sygnał, że lekceważy bezpieczeństwo innych użytkowników drogi.