Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" w Rudzie Śląskiej

W nadchodzącą sobotę, 9 września, w godzinach południowych, o 12:00, społeczeństwo Rudy Śląskiej zgromadzi się w Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”, będącym częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem spotkania będzie wspólne Narodowe Czytanie. Tym razem na tapet trafi „Nad Niemnem”, dzieło Elizy Orzeszkowej.

Prezydent Andrzej Duda zauważył w swoim oświadczeniu prasowym, iż „Nad Niemnem” to utwór pełen nastroju, napisany w wyrazisty sposób, który jednocześnie porusza kwestie patriotyzmu i narodowej dumy.

Kampania „Narodowe Czytanie” jest obecna w naszym kraju od 2012 roku, założona z inicjatywy Prezydenta RP. Pierwszą lekturą, którą czytano razem, był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Następnie przyszła kolej na „Zemstę” Aleksandra Fredry, a później na: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W ramach tej inicjatywy doceniono również nowele takich autorów jak Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Bruno Schulz czy Władysław Stanisław Reymont. Ostatnio czytane były: „Balladyna” (2020), „Moralność Pani Dulskiej” (2021) oraz „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza (2022).

Na terenie Rudy Śląskiej akcję „Narodowe Czytanie” realizowano wielokrotnie w różnych miejscach miasta. Między innymi na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty. Wydarzenia te odbywały się także na orzegowskim rynku oraz w zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus w Wirku.