Nadchodzą badania parkingowe w centrach pięciu śląskich miast

W centrum pięciu miast Śląska, mianowicie Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Rudy Śląskiej i Tarnowskich Gór, planowane są badania parkingowe, które mają zostać przeprowadzone w listopadzie i grudniu. Zleceniodawcą tych badań jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Celem tych pomiarów, które zostaną przeprowadzone w tandemie z badaniami społecznymi, jest skonfrontowanie i złagodzenie istniejących problemów związanych z parkowaniem.

Samochody będą cyklicznie, co godzinę, przemierzały przez te śródmieścia, dokonując liczenia zaparkowanych pojazdów. Ten proces będzie kontynuowany również w nocy. Na podstawie zebranych danych zostaną obliczone wskaźniki związane z parkowaniem, takie jak stopień zapełnienia miejsc parkingowych oraz tempo ich rotacji.

W ramach badań przeprowadzane będą również analizy mające na celu oszacowanie, czy większość parkujących to mieszkańcy tych obszarów, czy może dojeżdżający pracownicy czy klienci lokalnych sklepów i usług.

Badania te rozpoczną się 14 listopada i będą kontynuowane do 7 grudnia. Harmonogram badań jest następujący: w Gliwicach odbędą się one 14, 15, 18, 21 i 22 listopada, w Tarnowskich Górach -14, 15, 28 i 29 listopada. Natomiast Chorzów i Rudę Śląską badania obejmą dnia 23 listopada i 5 grudnia, a Bytom – 6 i 7 grudnia.