Las Borowski – oaza spokoju w sercu miasta

Za oknem piękna, słoneczna aura, ale nie masz ochoty ani możliwości na długą wycieczkę poza miasto? Nie musisz wyjeżdżać daleko, aby zaznać bliskości natury. W samym mieście znajdziesz interesujące miejsca do spacerowania. Jednym z nich jest Las Borowski, zlokalizowany pomiędzy rudzką Halembą, Paniówkami i Borową Wsią, której nazwę z dumą nosi.

Do tej zielonej enklawy można dotrzeć różnymi ścieżkami ze znajdującego się w pobliżu osiedla na Halembie. Mieszkający tuż obok mieszkańcy nie muszą martwić się o parking, ale dla osób przyjezdnych może to być kwestia wymagająca rozwiązania. Idealnym miejscem do zaparkowania samochodu jest okolica kościoła Bożego Narodzenia, gdzie obok świątyni znajduje się przestronny parking, na którym na pewno znajdzie się wolne miejsce.

Zaczynając spacer od kościoła, już po chwili znajdujemy się wśród drzew i niedługo później docieramy do pierwszego z kilku stawów rozmieszczonych na terenie lasu. Zbiornik o nazwie „Kiszka”, ze względu na swój charakterystyczny, podłużny kształt, jest jednym z nich. Chociaż kusząca może być myśl o kąpieli w tak malowniczych okolicznościach przyrody, niestety na terenie całego lasu obowiązuje zakaz takiego sposobu relaksu.

Jednakże, brak możliwości kąpieli nie stoi na przeszkodzie, aby rozłożyć koc lub leżak na brzegu stawu i cieszyć się ciszą i spokojem w towarzystwie wędkarzy. Stawy są również ulubionym miejscem ptactwa wodnego – bez trudu można tu dostrzec liczne kaczki. Jeśli szczęście dopisze, możemy też spotkać inne zwierzęta zamieszkujące las – wiewiórki czy sarny.

Las Borowski to także miejsce atrakcji dla entuzjastów aktywnego odpoczynku. Znajdziemy tu szlaki rowerowe i biegowe, turystyczne trasy piesze oraz sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu rozmieszczone w różnych częściach lasu. Odwiedzając ten obszar, warto zrezygnować z głównych ścieżek i skierować swoje kroki na te mniej uczęszczane. Kto wie, może gdzieś tam ukryty jest niewielki skarb natury nieodkryty jeszcze przez innych?