Historia Sznupka – tajemnicza maskotka policji staje się bohaterem książki

Jak to się stało, że Sznupek przekształcił się w Sznupka, policyjną maskotkę, nie wiedziały dotąd nasze pociechy. Ale oto nadeszła chwila rozwiązania tej tajemnicy, na skutek publikacji książki „O tym, jak Sznupek został Sznupkiem”. Premierowe odczytanie bajki o narodzinach policyjnej maskotki odbyło się w Miejskim Przedszkolu nr 66 w Katowicach.

Podczas inauguracji książki w katowickim Przedszkolu nr 66, funkcjonariuszka z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach opowiedziała dzieciom historię psi detektywa. Jest to opowieść pełna empatii, rozbudza ciekawość najmłodszych i poszerza ich horyzonty, a także uczy jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami pojawiającymi się w codziennym życiu.

Autorstwo bajki „O tym, jak Sznupek został Sznupkiem” przypisuje się młodszemu aspirantowi Rafałowi Kołodziejczykowi z śląskiego garnizonu policji. Centralnymi postaciami opowieści o metamorfozie pluszowego zwierzaka jest aspirant Marek ze swoim psim kompanem. W treści bajki znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego policyjny pupil ma niebieski kolor i dlaczego dzieci nie powinny same odwiedzać opuszczonej fabryki.

Celem edukacyjnym, jaki przyświeca tej historii, jest nauka bezpieczeństwa podczas zabaw, drogi do i ze szkoły oraz w sytuacjach komunikacji z nieznajomymi osobami. Dzieci widzą w Sznupku przyjaznego stróża prawa, któremu można zaufać. To od dawna ulubiona postać najmłodszych. Wizyty maskotki w różnych placówkach oświatowych to wydarzenie pełne emocji i okazja do wspólnej nauki. Dzieci postrzegają Sznupka jako przyjaciela, który przez zabawę uczy je prawidłowych reakcji w sytuacjach zagrożeń.

Dziękujemy serdecznie dzieciom i nauczycielom z Przedszkola nr 66 za ciepłe przyjęcie i zainteresowanie prezentowaną historią. Młodzi słuchacze mieli również okazję poznać maskotkę osobiście podczas wspólnej zabawy.