Hale widowiskowe o konstrukcji stalowej – budowa i bezpieczeństwo

Hale stalowe to nie tylko obiekty przemysłowe takie jak hale produkcyjne, magazynowe czy logistyczne, lecz także handlowe i widowiskowo-sportowe. Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają firmy zajmujące się budową hal, jest stworzenie obiektów widowiskowych lub widowiskowo-sportowych spełniających wszystkie oczekiwania inwestorów zarówno prywatnych, jak i publicznych. Dlaczego? Na co zwraca się szczególną uwagę przy projektowaniu tego typu hal?

Hale widowiskowe mogą być stawiane zarówno z wykorzystaniem tradycyjnych technologii, czyli murowane, jak i oparte na konstrukcjach żelbetowych uzupełnionych o kratownice – stalowe dźwigary kratowe. Coraz częściej firmy decydują się na tę drugą opcję ze względu na czas realizacji i koszty budowy, które są dużo niższe w porównaniu do obiektów murowanych. Jednak bez względu na to, którą formę ostatecznie wybierze inwestor, hala sportowo-widowiskowa powinna spełniać dwa podstawowe kryteria – być jednocześnie bezpieczna i maksymalnie komfortowa w użytkowaniu. Co o tym decyduje?

Użytkowanie i bezpieczeństwo hal widowiskowych

W przypadku obiektów stalowych możliwe jest uzyskanie bardzo dużych rozpiętości bez konieczności stawiania podpór pośrednich, dzięki czemu środek hali da się przeznaczyć na strefę ze sceną i przestrzenią dla uczestników wydarzenia, boiska, ujeżdżalnie lub lodowiska. Oprócz tego hala widowiskowo-sportowa musi mieć wyznaczone trybuny dla kibiców, stanowiska sędziowskie, strefy dla mediów, pomieszczenia socjalne, szatnie, toalety oraz pomieszczenia techniczne, co łatwo da się zrobić, stosując konstrukcje stalowe.

Jeżeli chodzi o komfort użytkowania hali istotne są również wybór efektywnej izolacji chroniącej budynek bez względu na temperatury na zewnątrz i technologii wykonania posadzki z uwzględnieniem właściwej amortyzacji, a także liczba elementów umożliwiających doświetlenie obiektu światłem słonecznym.

W kwestii bezpieczeństwa przy projektowaniu hal widowiskowych szczególną uwagę zwraca się na spełnianie wymagań przeciwpożarowych – zaplanowanie dróg ewakuacyjnych i rozmieszczenie elementów ochronnych oraz zastosowanie atestowanych materiałów. Każdy obiekt musi być zgodny z aktualnymi przepisami budowlanymi, żeby został dopuszczony do użytkowania.

Szukasz firmy, która zajmuje się budową hal widowiskowych o konstrukcji stalowej? Sprawdź ofertę doświadczonego generalnego wykonawcy: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-widowiskowo-sportowe/

Dlaczego buduje się stalowe hale widowiskowe?

Dlaczego w ogóle wykonuje się stalowe hale sportowo-widowiskowe? Dwa atuty tego typu obiektów zostały już wymienione – krótki czas realizacji oraz niskie koszty inwestycji. Poza tym hala widowiskowa o konstrukcji stalowej daje się łatwo zaadaptować do aktualnych potrzeb inwestora i w razie potrzeby także rozbudować. Ze względu na wykorzystanie nowoczesnych technologii i rozwiązań może spełnić nawet wysokie wymagania estetyczne, a przy tym zapewniać stosunkowo niskie koszty eksploatacji.