Gabriela Anna Kańtor gościem marcowego spotkania "Twórczy czwartek na Ficinusie"

27 marca zainauguruje spotkanie z cyklu „Twórczy czwartek na Ficinusie”, które odbędzie się w Bibliotece Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej – Wirku o godz. 17:00. Tego dnia mieszkańcy będą mieli przyjemność posłuchać Gabrieli Anny Kańtor, która opowie o swojej pasji do twórczości literackiej oraz wpływie śląskiego dziedzictwa na jej prace. Autorka kilku powieści, które ukazują historię regionu, będzie dyskutować m.in. o swoich książkach opisujących losy rudzkiego Kopciuszka oraz Theodora Erdmanna Kalide, znanego jako śląski Michał Anioł.

Podczas spotkania Gabriela Anna Kańtor pochyli się nad postaciami, które stały się bohaterami jej książek, a ich losy są nierozerwalnie związane ze Śląskiem. Wśród nich znajduje się Joanna Gryzik, rudzki Kopciuszek, do której Karol Godula przekazał swój majątek. Kańtor, autorka dwóch tomów opowiadających o Joannie Gryzik, wyznaje, że ta postać towarzyszy jej nieustannie. Dodatkowo, pisarka z radością informuje, że wydawnictwo MG planuje reedycję książki „Pani na Kopicach” na początku nadchodzącego lata.

Gabriela Anna Kańtor, urodzona i mieszkająca na Śląsku, jest znaną autorką takich książek jak „Koronki z płatków śniegu” oraz opowieści o księżnej Daisy („Ławeczka księżnej Daisy”) i hrabinie Joannie Schaffgotsch (dylogia „Śląski Kopciuszek” i „Pani na Kopicach”). Jej ostatnia publikacja, historyczna powieść o Theodorze Erdmannie Kalide z Chorzowa pod tytułem „Bachantka na panterze”, to pierwsza tego typu praca w historii literatury. Aktualnie pracuje nad dwiema kolejnymi powieściami historycznymi. Jedna odnosi się do czasów Sobieskiego, a druga dotyczy pewnego znaczącego wydarzenia z okresu II wojny światowej.

Tego rodzaju spotkania, jak „Twórczy czwartek na Ficinusie”, to wspólna inicjatywa miasta i biblioteki miejskiej, mająca na celu promowanie robotniczej kolonii przy ul. Kubiny znajdującej się na Szlaku Zabytków Techniki. Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, przypomina, że w ostatni czwartek każdego miesiąca, o godzinie 17:00, w budynku Biblioteki Ficinus odbywają się spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. To także okazja do odwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie i obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni”.