Dzień Objawienia Pańskiego: Orszaki Trzech Króli w Rudzie Śląskiej

Za każdym razem, gdy nadchodzi 6 stycznia, ludzie z całego kraju celebrują Dzień Objawienia Pańskiego. To święto, znane również jako Święto Trzech Króli, jest kluczowym elementem liturgicznego kalendarza. Tego dnia kończy się okres świąt Bożego Narodzenia. Tradycja obchodzenia tego dnia ma swoje korzenie w opisie z Ewangelii św. Mateusza, dotyczącym trzech Mędrców z Wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara – którzy podążali do Betlejem, aby złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi z mirrą, złotem i kadzidłem.

W dniu Objawienia Pańskiego w całej Polsce organizowane są specjalne Orszaki Trzech Króli. Jednym z nich jest orszak w Rudzie Śląskiej, który korzysta ze wsparcia energicznie działającej Fundacji „Orszak Trzech Króli”. Podobne uroczystości odbywają się w ponad 750 miejscach w całym kraju. W ramach tych wydarzeń organizowane są koncerty kolęd, występy lokalnych grup muzycznych, pokazy oraz konkursy na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową czy najbardziej oryginalny strój tematyczny.

Parafia Piusa X w Rudzie Śląskiej jest gospodarzem Orszaku Trzech Króli od 2014 roku. Każdego roku bierze w nim udział kilkaset osób. W tym roku orszak rozpocznie swoją trasę o godzinie 11:30 przed kościołem Piusa X. Na trasie przemarszu znajdą się specjalne sceny, na których odtworzone będą tradycyjne jasełka. Uczestnicy orszaku przejdą ulicami Rudy do Szkoły Podstawowej nr 30, gdzie w „auli letniej” zaprezentowane zostaną ostatnie sceny jasełek.

W Bykowinie, przy parafii św. Barbary, Orszak Trzech Króli będzie miał swój początek o 15:00 w trzech różnych lokalizacjach: na skrzyżowaniu ulic Górnośląskiej i Poloczka, na skrzyżowaniu ulic Górnośląskiej i Gwareckiej oraz w Szkole Podstawowej nr 2. Po zakończeniu przemarszu uczestnicy spotkają się w kościele na wspólnym kolędowaniu.