Zmiana w organizacji pracy Urzędu Miasta Ruda Śląska: likwidacja kas i skupienie na płatnościach elektronicznych

Już 12 lipca o godzinie 12:00 nastąpi kluczowa zmiana w funkcjonowaniu Urzędu Miasta Ruda Śląska – kasy urzędowe zostaną zamknięte. Od tego momentu możliwości uregulowania wszelkich opłat stają się bardziej nowoczesne i rozbieżne – będą to przelewy bankowe, płatności na poczcie lub korzystanie z różnych innowacyjnych rozwiązań takich jak opłatomaty miejskie czy aplikacje mObywatel i BLIK.

Ewa Guziel, skarbnik miasta, podkreśla, że utrzymanie kas jest kosztowne i nieefektywne. Liczba transakcji przeprowadzanych przez kasy maleje rok do roku – w 2023 roku zaobserwowano spadek o ponad 40% w porównaniu do pięciu lat wcześniej. Guziel podaje również, że pomieszczenia, które dotychczas zajmowały kasy, zostaną przekształcone tak, aby zwiększyć komfort obsługi dla klientów Wydziału Komunikacji.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2018 roku punkty kasowe Urzędu Miasta obsłużyły aż 111 248 transakcji, w tym większość (100 458) były to transakcje gotówkowe a pozostałe 10 790 bezgotówkowe. Jednak w kolejnych latach liczba tych operacji systematycznie spadała, osiągając w 2023 roku jedynie 64 280 transakcji, z czego 35 359 były gotówkowe a reszta 28 921 bezgotówkowe.

Co interesujące, pomimo tego trendu spadkowego, koszty utrzymania kas nie maleją, a wręcz przeciwnie – można oczekiwać ich znacznego wzrostu. Tymczasem rośnie liczba dostępnych sposobów na uregulowanie opłat urzędowych bez konieczności wyjścia z domu. W Rudzie Śląskiej możliwe jest płacenie podatku od nieruchomości i opłaty za gospodarowanie odpadami nie tylko przez bankowość elektroniczną, ale także za pomocą popularnej aplikacji mObywatel i metody płatności BLIK.

W związku z powyższym, podjęto decyzję o likwidacji kas urzędowych. Pomieszczenia, które zajmowały, zostaną przeznaczone dla Wydziału Komunikacji, co poprawi obsługę klienta. Osoby pracujące dotychczas w kasach będą miały nowe zadania do wykonania, co zwiększy efektywność funkcjonowania urzędu.

Zasady płatności za usługi miejskie ulegną uproszczeniu – regulowanie opłat będzie najprostsze za pośrednictwem bankowości elektronicznej, ewentualnie w placówce pocztowej lub bankowej. Dla tych, którzy preferują bezpośredni kontakt z urzędem, pozostają do dyspozycji opłatomaty przyjmujące gotówkę i płatności kartą.

Obecnie w urzędzie miasta znajdują się dwa opłatomaty: jeden na placu Jana Pawła II 6, drugi na ulicy Piotra Niedurnego 46. Umożliwiają one wniesienie wielu różnych opłat, takich jak te związane z komunikacją miejską, podatki, a także opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z chwilą likwidacji kas planowane jest uruchomienie dodatkowego automatu na placu Jana Pawła II, co pozwoli na rozszerzenie katalogu dostępnych płatności.

Liliana Moskała-Zydra, sekretarz miasta, zaznacza, że osoby korzystające z opłatomatów nie zostaną pozostawione bez wsparcia. W Biurze Obsługi Mieszkańców będzie dyżurować pracownik, który pomoże w obsłudze urządzeń i będzie miał dostęp do systemów finansowych umożliwiających sprawdzenie szczegółów zobowiązań.