Wybrano zwycięski projekt w ramach Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w Rudej Śląskiej

Miejski zarząd poinformował o decyzji dotyczącej tegorocznej edycji Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego. Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. M. Kopernika w Rudzie Śląskiej będą beneficjentami funduszy.

Młodzieżowy Budżet Partycypacyjny jest rezultatem współpracy między władzami miasta a Młodzieżową Radą Miasta. To projekt zapoczątkowany z myślą o młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych, która miała możliwość zgłaszania swoich pomysłów do realizacji w ramach szkolnej działalności. Dla wykonania wygranego projektu przeznaczono budżet w wysokości 10 tysięcy złotych.

Zgłoszenia na konkurs były przyjmowane do 11 marca. Uczniowie z rudzkich szkół ponadpodstawowych aktywnie włączyli się w pierwszą edycję Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego, prezentując wiele innowacyjnych koncepcji.

W opisie Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego czytamy: „Konkurs daje realne efekty, przyczyniając się do wprowadzenia istotnych zmian w szkole, aby lepiej dostosować ją do potrzeb uczniów. To świetna okazja dla młodzieży, aby wyrazić swoje potrzeby i problemy, zaproponować konkretna rozwiązania i ocenić je pod kątem priorytetowości”.

Komitet konkursowy, złożony między innymi z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta, wybrał tegoroczne projekty zwycięskie. Fundusze zostaną przeznaczone na realizację projektu „Szkolny Hyde Park”, autorstwa uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. M. Kopernika. W ramach projektu powstanie miejsce do prowadzenia dyskusji z wygodnymi kanapami, krzesłami, stolikami i systemem nagłośnieniowym. Projekt zakłada organizowanie debat oraz prezentacji talentów. Będzie to także miejsce do odpoczynku dla uczniów.

Prezydent miasta, Michał Pierończyk, wyraził swoje zadowolenie na platformach społecznościowych: „Cieszę się, że ta forma kształtowania postaw obywatelskich tak dobrze się przyjęła, i że w pierwszej odsłonie budżetu pojawiło się wiele ciekawych pomysłów. Gratuluję zwycięzcom, a pozostałych uczestników zachęcam do udziału w kolejnej edycji Budżetu Młodzieżowego”.

Wygląda na to, że inicjatywa okazała się sukcesem i za rok przewidziana jest następna edycja Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego!