Zarządzające sieciami wodno-kanalizacyjnymi Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) z Ruda Śląska sformułowało szereg działań na przyszłe lata, mających na celu usprawnienie działania systemu, ograniczenie awarii oraz redukcję kosztów eksploatacji. Podczas najnowszej sesji Rady Miasta, ten długoterminowy plan został jednogłośnie zatwierdzony.
Plan modernizacyjny zawiera 28 konkretnych zadań planowanych na lata 2025 – 2027. Celem tych działań jest eliminacja problemów związanych z odprowadzaniem ścieków oraz dostawą wody poprzez realizację serii inwestycji, remontów i modernizacji. Jak informuje wiceprezydent Jacek Morek, do zaplanowanych prac należy m.in. wymiana układów sterowania w przepompowniach, modernizacja sprzętu na oczyszczalniach ścieków, monitoring sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wprowadzenie systemu zdalnych odczytów zużycia wody. Dodatkowo planowane są prace nad dokumentacją projektową.
W planie uwzględniono również dalsze prace nad poprawą gospodarki ściekowej, co obejmuje rozbudowę kanalizacji sanitarnej i separację ścieków bytowych od deszczowych. Taka strategia pozwoli na odciążenie systemu kanalizacyjnego, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów transportu, pompowania i oczyszczania ścieków. Akcja ta jest nie tylko odpowiedzią na wymogi Unii Europejskiej, ale także przyczynia się do bardziej efektywnego zużycia wody i odprowadzania ścieków.
Ze względu na zaostrzające się przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska, konieczna jest ciągła adaptacja technologii oczyszczania. Najświeższy pomysł w tym zakresie to budowa nowej, jednej oczyszczalni ścieków, która ma zastąpić obecnie istniejące obiekty w Rudzie Śląskiej. Realizacja tego zadania jest jednak planowana na dalszą przyszłość.
Podczas sesji Rady Miasta ujawniono, że cały przedstawiony plan modernizacyjny będzie kosztować ponad 45 mln zł. Środki na ten cel mają pochodzić z własnych funduszy PWiK, projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także z projektów zgłoszonych do Urzędu Marszałkowskiego i finansowanych z Europejskich Funduszy dla Śląskiego na lata 2021 – 2027. Dodatkowo przewiduje się zaciągnięcie pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego.
PWiK obecnie zarządza sześcioma pompowniami wodnymi oraz siecią wodociągową o długości przekraczającej 450 km. Firma eksploatuje także 350 km sieci kanalizacyjnej, wraz z 55 obiektami przepompowni i dwoma tłoczni ścieków. Na terenie miasta działają trzy mechaniczno-biologiczne oczyszczalnie ścieków.