Policja wydaje przypomnienie dla wszystkich kierowców dotyczące niezbędności umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, co oznacza zobowiązanie do wytworzenia tzw. „korytarza życia” na drogach z minimum dwoma pasami ruchu w jednym kierunku. Zgodnie z obecnymi przepisami prawa, kierujący są zobligowani do zapewnienia bezproblemowego przejazdu pojazdom służb ratowniczych, zarządców dróg lub pomocy drogowej, jeśli te biorą udział w jakiejkolwiek akcji ratunkowej.
Do 2019 roku, służby ratunkowe napotykały na trudności pokonania korków ulicznych podczas dążenia do miejsca wypadku drogowego. Właśnie to skłoniło prawodawców do wprowadzenia sześć lat temu do Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym klauzuli mówiącej o obowiązku tworzenia „korytarza życia”.
Jak powinno to wyglądać w praktyce? Kierujący poruszający się najbardziej lewym pasem powinni skierować swój samochód maksymalnie na lewo, podczas gdy pozostali kierujący powinni zjechać na prawo. Kiedy pojazd uprzywilejowany przejedzie, kierowcy mogą bezpiecznie wrócić do swoich poprzednich pasów ruchu.
Czy istnieje odpowiedni moment na tworzenie „korytarza życia”? Nie czekaj aż usłyszysz sygnał pojazdu uprzywilejowanego. W przypadku utworzenia się zatoru na drodze, na której się poruszasz, powinieneś być przygotowany do możliwości natychmiastowego udostępnienia przejazdu służbom ratunkowym.
Nie blokuj przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu. Za takie przewinienie grozi mandat karny w wysokości 500 złotych oraz 6 punktów karnych.
W załączonym filmie możemy obserwować patrol autostradowy z Gliwic udający się do wypadku, który miał miejsce na autostradzie A4 w stronę Wrocławia.
Podsumowując, wszystkim kierującym nakłada się obowiązek zapewnienia swobodnego przejazdu pojazdom służb ratowniczych oraz zarządców dróg lub pomocy drogowej, gdy są one zaangażowane w akcji ratunkowej. Jak w wielu innych sytuacjach, priorytetem jest zdrowy rozsądek i poczucie odpowiedzialności za siebie i innych.