Rewitalizacja dawnego Szybu "Franciszek": Powstaje Lokalne Centrum Tradycji

Przemiana historycznej kopalni „Franciszek” nabiera tempa, wraz z trwającym remontem starannych budynków należących do tego kompleksu. W miarę postępu prac, dawna przestrzeń biurowa jest przekształcana w Lokalne Centrum Tradycji, w ramach ambitnego projektu rewitalizacyjnego.

Na początku bieżącego roku, gmina Rudy Śląskiej zdecydowała o przywróceniu dawnemu Szybowi „Franciszek” jego oryginalnej świetności, poprzez transformację jednego z budynków w Lokalne Centrum Tradycji. Wiceprezydent Rudy Śląskiej, Aleksandra Skowronek, odwiedziła niedawno plac budowy i udostępniła zdjęcia z miejsc prowadzonych prac na swoim profilu na portalach społecznościowych.

Aleksandra Skowronek poinformowała, że już zakończono wiele kluczowych etapów remontu, w tym naprawę stropów, wykonanie ocieplenia wewnętrznego i instalowania systemów technicznych. Obecnie trwa montaż windy i izolacja piwnic, a następnie rozpoczną się prace nad wykończeniem wnętrz. Pani wiceprezydent zapowiedziała również, że wkrótce zacznie się czyszczenie fasady budynku. Planowane uroczyste otwarcie Centrum ma miejsce na początku kolejnego roku.

Lokalne Centrum Tradycji, które powstaje w Szybie „Franciszek”, będzie składało się z różnych tematycznych sekcji. Zostanie tam stworzona m.in. „izba kapelmajstra”, ukazująca silne tradycje muzyczne i śpiewackie Rudy Śląskiej, „izba śląskiego master chefa” dla fanów lokalnej kuchni, czy „izba szycia”, gdzie można nauczyć się technik szydełkowania i robienia na drutach oraz poznać historię śląskiego stroju ludowego. Przestrzeń zostanie także wyposażona w „izbę bajtla”, czyli salę do gier i zabaw dla dzieci oraz zewnętrzny ogródek warzywny, zwany „działkiem”.

Całkowity koszt remontu wynosi ponad 2 miliony złotych. Reszta budynków wchodzących w skład kompleksu Szybu „Franciszek” zostanie przekształcona na cele mieszkaniowe komunalne i wspomagane.