Przekształcenie terenów po kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej na obszar o funkcjach mieszkaniowych i usługowych

Obszary, które niegdyś zajmowała kopalnia „Pokój” w Rudzie Śląskiej, mają zostać przekształcone i służyć celom mieszkalnym oraz usługowym. Podczas ostatniego spotkania Rady Miasta, dokonano formalnej zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Dodatkowo podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad miejscowym planem rewitalizacji dla tej lokalizacji.

Masterplan dla dawnych terenów KWK „Pokój” przewiduje ich adaptację na cele związane z budownictwem mieszkaniowym i usługami. Bank Światowy, który przeprowadził analizy tego obszaru, sugeruje, że dominującym sposobem wykorzystania tego miejsca powinno być budownictwo wielorodzinne – podaje prezydent Michał Pierończyk.

Prezydent podkreśla także, że pierwszym i kluczowym etapem w realizacji tych pomysłów jest uwzględnienie ich w oficjalnych dokumentach planistycznych. Obszary po dawnym górnictwie „Pokój” mają kluczowe położenie w centrum miasta, pomiędzy dzielnicami Nowy Bytom i Wirek. Obecnie są własnością Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

W połowie czerwca, władze miasta oraz przedstawiciele spółki podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy nowym zagospodarowaniu tego miejsca. Jednym z punktów zawartych w liście jest konieczność dostosowania dokumentów planistycznych do aktualnych potrzeb.

Miejscowy plan rewitalizacji to specyficzna odmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który może być uchwalony dla obszarów rewitalizacji. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego to dokument o szerszym zakresie, który musi być zgodny z miejscowym planem.