Poradnia Okulistyczna przy Szpitalu Miejskim potęguje możliwości diagnostyki dzięki nowym urządzeniom

Chorzy korzystający z usług Poradni Okulistycznej działającej w ramach Szpitalu Miejskim mają powody do zadowolenia. W ich ręce trafiają bowiem najnowsze narzędzia diagnostyczne, które przyspieszają i ulepszają proces diagnozowania dolegliwości ocznych.

Rozwój medycyny nie omija lokalnych placówek zdrowia, takich jak Poradnia Okulistyczna przy Szpitalu Miejskim. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku do bazy sprzętowej poradni dołączyły dwa nowoczesne urządzenia: tomograf okulistyczny OCT wyposażony w funkcję angio-OCT i możliwość badania przedniego odcinka oka, w tym kąta przesączania, a także lampa szczelinowa.

Tomograf okulistyczny OCT to urządzenie do nieinwazyjnej i bezkontaktowej diagnostyki struktur oka. Pozwala ono specjalistom na dokładne zbadanie siatkówki oka i wykrycie schorzeń, takich jak jaskra, zanik plamki, zapalenie nerwu wzrokowego czy AMD. Nabyty przez szpital tomograf wyposażony jest dodatkowo w pewne unikalne funkcje.

Jedną z tych funkcji jest angio-OCT, która umożliwia ocenę naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności stosowania tradycyjnego środka kontrastowego używanego w angiografii fluoresceinowej – informuje Szpital Miejski na swoich kanałach w mediach społecznościowych.

Środki na zakup nowatorskiego sprzętu mogły zostać przeznaczone dzięki dofinansowaniu od miasta. 23-go maja 2024 roku, Rada Miasta podjęła decyzję o dokapitalizowaniu Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Placówka otrzymała ekstra 6 milionów złotych, które miały być wykorzystane na prace remontowe oraz zakup sprzętu medycznego, w tym ultrasonografów, urządzeń do terapii skojarzonej, elektroterapii i ultradźwiękowej, aparatury RTG, sprzętu do kriochirurgii, EKG i fetoskopii.