Panel dyskusyjny "Pociąg do zdrowia" w ramach Tygodnia Raka na Śląsku

Na zaproszenie Fundacji „Godula Hope” zajmującej się wczesnym wykrywaniem chorób nowotworowych u kobiet, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Szpitala Miejskiego i Miasta Ruda Śląska, 6 września o godzinie 15:30 odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany „Pociąg do zdrowia”. Spotkanie poświęcone tematyce profilaktyki onkologicznej przeprowadzone zostanie w Stacji Biblioteka przy ul. Dworcowej 33 i jest częścią Tygodnia Raka.

Zaznacza prezydent miasta Ruda Śląska, Michał Pierończyk, że Tydzień Raka to jeden z pięćdziesięciu tygodni tematycznych zorganizowanych w ramach cyklu „50 tygodni w Mieście Nauki”, upamiętniającego przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W wydarzeniach biorą udział różne miasta aglomeracji, a Ruda Śląska jest jednym z nich.

Izabela Koźmińska-Życzkowska, prezes Fundacji „Godula Hope” w Rudzie Śląskiej, tłumaczy, iż panel „Pociąg do zdrowia” skupi się na profilaktyce onkologicznej u kobiet. Zaplanowano dla niego cykl wykładów oraz prelekcji specjalistów, a także rozmowy z psycholożką, położną i kobietą, która osobiście zmagała się z rakiem. Podkreśla ona, jak ważne jest mówienie o zdrowiu i dbaniu o nie.

W ramach programu panelu wystąpi dr Henryka Sodowska, specjalistka z zakresu genetyki klinicznej i laboratoryjnej genetyki z Fundacji „Godula Hope”, która opowie między innymi o genetycznym podłożu raka piersi. Przytacza przykład znanej aktorki Angeliny Jolie, u której wykryto mutację genu BRCA1, co skłoniło ją do poddania się mastektomii. Dr Sodowska podkreśla, że kobiety z mutacją tego genu powinny być pod stałą kontrolą poradni onkologicznych i regularnie wykonywać zalecane badania.

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych diagnozowanych u Polek – co roku dotyka aż około 20 tysięcy kobiet. Pomimo postępów w medycynie statystyki są nieubłagane – liczba przypadków umieralności z powodu tej choroby rośnie. Dlatego tak istotne jest ciągłe przypominanie o znaczeniu wczesnego wykrycia raka i jego wpływie na szanse wyleczenia. W jaki sposób prowadzić regularne badania piersi? Odpowiedzi na to pytanie również padną podczas panelu.

Rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Agata Gołąbek, wyraża zadowolenie, że mogą dołączyć do organizacji tego wydarzenia. Podkreśla ona wagę profilaktyki, która daje rzeczywiste efekty, co widoczne jest na przykładzie akcji Białe Soboty, organizowanej od ubiegłego roku.

Udział w panelu dyskusyjnym „Pociąg do zdrowia” jest bezpłatny. Wydarzenie będzie także transmitowane na stronach Facebooka organizatorów oraz partnerów panelu.