Operacja przeciwko oszustom wyłudzającym pieniądze od seniorów na Śląsku

W Ruda Śląska doszło do zatrzymania jednego z członków gangu przestępczego, który specjalizował się w oszustwach na osobach starszych. Pracujący nad sprawą funkcjonariusze miejscowej jednostki policyjnej we współpracy z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, doprowadzili do aresztowania mężczyzny tuż po tym, jak odebrał od starszej kobiety pieniądze. Dzięki efektywnej pracy śląskich policjantów, seniorka nie tylko uniknęła straty oszczędności, ale nie zdążyła nawet uświadomić sobie, że została oszukana.

Stało się to możliwe dzięki szybkiemu i skutecznemu działaniu stróżów prawa, którzy odzyskali aż 32 tysiące złotych wyłudzone od mieszkanki Rudy Śląskiej. Fałszywy lekarz zadzwonił do starszej kobiety pod koniec tygodnia, twierdząc, że członek jej rodziny jest poważnie chory i potrzebuje kosztownego leczenia. Oszust zażądał od kobiety dużej sumy pieniędzy na zakup nie refundowanego leku. Zrozpaczona kobieta, zaniepokojona stanem zdrowia najbliższej osoby, dostarczyła mężczyźnie 32 tysiące złotych w papierowej torbie. Po wszystkim, kobieta została odwiedzona przez policjantów, którzy wyjaśnili jej, co tak naprawdę miało miejsce.

Policja z Rudy Śląskiej z pomocą śląskich kryminalnych zatrzymała 40-letniego oszusta pochodzącego z Lubelszczyzny tuż po tym, jak opuścił dom starszej kobiety. Dzięki wcześniej zebranym informacjom, które obejmowały rysopis i dane dotyczące „kuriera”, funkcjonariusze mogli śledzić jego działania. Kluczowym elementem operacji było wsparcie ze strony policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zatrzymany mężczyzna był członkiem gangu przestępczego zajmującego się wyłudzaniem pieniędzy od seniorów. Dzięki skutecznemu działaniu policji, udało się odzyskać całą kwotę – 32 tysiące złotych – które seniorka mogła stracić. Mężczyźnie postawiono zarzuty prokuratorskie i został aresztowany na okres trzech miesięcy, podczas których śledczy będą gromadzić dowody i przesłuchiwać świadków.

Wobec takich sytuacji, policjanci ponownie apelują o ostrożność i nieprzekazywanie pieniędzy nieznajomym. Jeżeli ktoś dzwoni do nas, podając się za krewnego, lekarza lub policjanta i prosi o pieniądze, powinniśmy natychmiast zakończyć rozmowę i skontaktować się z bliskimi lub osobą, o której wspomniał oszust. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pomocy finansowej. Przede wszystkim jednak, nie powinniśmy wpuszczać do domu nieznajomych osób oraz przekazywać im pieniędzy.