W Katowicach miało miejsce poruszające wydarzenie z okazji 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które przyciągnęło przedstawicieli władz, sił zbrojnych i mieszkańców miasta. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w Marszu Pamięci Katyńskiej, oddając cześć tym, którzy zginęli w tych tragicznych wydarzeniach.
Dokładnie 5 kwietnia 2025 roku, ceremonie odbywały się na Placu Andrzeja w Katowicach przed Pomnikiem Ofiar Katynia oraz przy Pomniku Polskiego Policjanta na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 i zgromadziły przedstawicieli różnych instytucji i organizacji, w tym nadinspektora dr Rafała Kochańczyka, Zastępcę Komendanta Głównego Policji, a także licznych mieszkańców i zaproszonych gości.
Organizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach oraz inne stowarzyszenia uroczystości miały na celu upamiętnienie policjantów II Rzeczpospolitej, którzy zostali brutalnie zamordowani przez NKWD w 1940 roku. Po meldunku dowódcy uroczystości, przemówienie wygłosili prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Grzegorz Grześkowiak oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN, który przypomniał o historii Zbrodni Katyńskiej.
Po modlitwie i złożeniu wieńców pod pomnikiem, uczestnicy uroczystości przeszli do Grobu Policjanta Polskiego. Tam odbyła się ceremonia podniesienia flagi narodowej i odegrania hymnu państwowego. Uczniowie szkolni zapalili „Znicz Pamięci”, czym oddali hołd tym, którzy zginęli. Senator Halina Bieda odczytała Uchwałę Senatu RP i wręczono odznaczenia państwowe i resortowe dla zasłużonych funkcjonariuszy.
Podczas uroczystości głos zabrali również Wojewoda Śląski oraz przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, którzy podkreślili męstwo policjantów i okrucieństwo ich oprawców. Po apelu pamięci i salwie honorowej, zapalono znicze i złożono wieńce w barwach narodowych. Całość ceremonii uświetniła muzyka, którą przygotowała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Zbrodnia Katyńska jest jednym z najbardziej bolesnych momentów w historii Polski. NKWD wymordowało tysiące polskich jeńców wojennych wiosną 1940 roku, a ich szczątki spoczywają na cmentarzach wojennych w Miednoje, Bykowni i Włodzimierzu Wołyńskim. Dopiero w 1990 roku Związek Sowiecki przyznał się do tej zbrodni. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia, co zostało uchwalone przez Sejm RP w 2007 roku.