W mieście Ruda Śląska, lokalny Szpital Miejski ma powód do zadowolenia. Jego Oddział Neonatologiczny otrzymał prestiżowe wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim pod tytułem „Oddział Przyjazny Kangurowaniu”.
Metoda kangurowania to specyficzna forma kontaktu między dzieckiem a rodzicem, przy której skóra obu jest w bezpośrednim kontakcie. Ta technika wykazuje znaczące rezultaty terapeutyczne, szczególnie w przypadku wcześniaków. Izby neonatologiczne korzystające z metody kangurowania obserwują redukcję śmiertelności o prawie 40%, spadek ryzyka poważnych infekcji oraz problemy z termoregulacją. Ponadto, kangurowanie minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia u rodziców depresji poporodowej czy zespołu stresu pourazowego i sprzyja budowaniu więzi rodzic-dziecko.
W Polsce mamy szereg oddziałów, które nie tylko propagują, ale również praktykują metodę kangurowania. W celu docenienia ich pracy, fundacja MatkoweLove kolejny raz zorganizowała plebiscyt na „Oddział Przyjazny Kangurowaniu”. W tym roku, wśród pięciu laureatów znalazł się Oddział Neonatologiczny Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Wyróżnienie trafiło również do oddziałów w Bydgoszczy, Łodzi, Rzeszowie i Zielonej Górze.
Laureaci nagrody otrzymają statuetki upamiętniające ich wyjątkowe osiągnięcia. Ponadto, będą mogli cieszyć się innowacyjnymi koszulkami do kangurowania, rogale do nauki karmienia piersią, narzuty na inkubatory oraz zestawy pamiątkowe dla rodziców wcześniaków.