Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej (RZAZ) przypomina o swoim jubileuszu – dwudziestoleciu istnienia. Przez te lata, RZAZ wyrobił sobie solidną reputację jako istotna część lokalnej społeczności, dostarczając miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz promując ich rozwój zawodowy i osobowy.
Prezydent miasta Ruda Śląska, Michał Pierończyk, podkreśla jak istotne jest miejsce takie jak ZAZ w kontekście społecznym i gospodarczym miasta. W ciągu dwudziestu lat swojego istnienia, zakład zyskał renomę dzięki świadczeniu usług pralniczych i szwalniczych na wysokim poziomie, a także zaangażowaniu w różnorodne projekty rozwijające ofertę przedsiębiorstwa.
Historia RZAZ sięga roku 2004, kiedy w odremontowanym budynku bielszowickiego szpitala powstał Zakład Usług Pralniczych. Było to inicjatywa bez precedensu w Rudzie Śląskiej. Projekt został sfinansowany ze środków PFRON-u w kwocie niemal 3 milionów złotych, co pozwoliło na zatrudnienie początkowo 50 osób. Dziś pracuje tam 64 osoby. Zakład współpracuje z 54 kontrahentami, a jego usługi są wykorzystywane przez szpitale, placówki opieki zdrowotnej, zakłady gastronomii, przemysł spożywczy oraz klientów indywidualnych i firmowych.
W grudniu 2009 roku doszło do rozbudowy RZAZ o Zakład Usług Szwalniczych. Początkowo zatrudniał on 21 osób niepełnosprawnych, zaś obecnie pracuje tam 14 osób.
1 marca 2011 roku doszło do połączenia Zakładu Aktywności Zawodowej – Zakład Usług Pralniczych z Zakładem Aktywności Zawodowej – Zakład Usług Szwalniczych w jedną instytucję pod nazwą Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej. Obecnie zatrudnia on w sumie ponad 85 osób z niepełnosprawnościami, w tym cztery osoby pracujące w administracji i trzy w rehabilitacji.
RZAZ jest podzielony na kilka działów. Dział Usług Pralniczych świadczy usługi prania z pełnym procesem dezynfekcji i barierą higieniczną. Natomiast Dział Usług Szwalniczo-Dekoratorskich wykonuje usługi szycia na zamówienie dla klientów indywidualnych i dużych kontrahentów, jak szpitale czy przychodnie. Dyrektor RZAZ, Bogusław Waćko, podkreśla że zakupy i usługi realizowane przez przedsiębiorstwa u nich mogą być odliczone od wpłaty na PFRON.
Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej stawia sobie za główny cel rehabilitację osób niepełnosprawnych, zwłaszcza zawodową, mającą na celu ułatwienie im uzyskanie i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia oraz awansu zawodowego. Pracownicy mogą korzystać z sal rehabilitacyjnych wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt. Wszystkie procedury są dostosowane do danego pracownika i realizowane pod okiem wykwalifikowanej kadry.
W grudniu ubiegłego roku Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej otrzymał nowy sprzęt i wyposażenie dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 1,2 mln zł. Wśród zakupionych przedmiotów znalazły się m.in. nowy samochód dostawczy, ecologiczne urządzenie do recyrkulacji wody w pralni, dwie specjalistyczne maszyny do szycia, nowoczesna pralnica, energooszczędne oświetlenie LED, wirówka do rehabilitacji przedramion czy nowe komputery.